Uniformat e Policisë edhe në gjuhën shqipe, Grubi: Mision i kryer me sukses

Në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi Dekreti për uniformat e policisë, të cilin Qeveria e miratoi para një viti në bazë të...

Përmbytje dhe rrëshqitje në Lezhë e Shkodër; pezullohet lundrimi në det

Reshjet intensive të shiut të rëna gjatë natës krijuan probleme në disa lagje të qytetit të Lezhës.

 

Përmbytjet më të mëdha ishin ne lagjen Besëlidhja. Nga reshjet u bllokuan kanalet e ujerave te zeza dhe pusetat e për pasojë uji vërshoi mbi rrugë. Si rrjedhojë u shkaktuan vështirësi në qarkullimin e mjeteve por dhe këmbësorëve.

 

Situata u normalizua pas zhbllokimit të pusetave.

 

Ndërkohë në Shkodër pati rrëshqitje dherash në Njësinë Administrative të Postribës. Për disa orë në këtë zonë u bllokua lëvizja e mjeteve në segmentin rrugor Mes – Ura e Shtrenjtë.

 

Autoritetet ndërhynë për pastrimin e këtij aksin ndërsa u bënë thirrje banorëve që të lëvizin me kujdes në këtë zonë.

 

Nga ana tjetër në zonat bregdetare u pezullua lundrimi. Era e fortë dhe dallgët e mëdha detyruan autoritetin portual të Durrësit që të mos lejojë asnjë mjet të vogël lundrues dhe asnjë anije peshkimi të dalë në det.

 

I njëjti vendim u mor dhe nga kapitaneria e Vlorë, e cila ndaloi dhënien e lejes për të gjitha anijet e vogla e të mesme deri në përmirësimin e kushteve të motit.

Latest Posts

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...

Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Uniformat e Policisë edhe në gjuhën shqipe, Grubi: Mision i kryer me sukses

Në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi Dekreti për uniformat e policisë, të cilin Qeveria e miratoi para një viti në bazë të...