Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Faton Ahmeti: Me BDI-në shumë punë të paimagjinueshme për shqiptarët janë bërë realitet

Sonte, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti me bashkëpunëtorë ka takuar qytetarët dhe aktivin partiak tek Shkolla e mesme Teknike në Gostivar. Para të pranishmëve me fjalë rasti është drejtuar vet kryetari i BDI Ali Ahmeti, zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi, sekretari i përgjithshëm i BDI Faton Ahmeti, kryetari i degës së BDI në Gostivar Valdet Xhaferi si dhe deputetja Arta Bilalli Zendeli.

Kjo sallë sonte këtu dhe prania e të gjithëve dëshmon se BDI është avantgardë e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut është partia më mirë e organizuar dhe strukturuar në kuadër të politikbërjes jo vetëm në vendin tonë dhe kjo falë vizionit dhe largpamësisë së liderit tonë Ali Ahmeti. BDI është parti e cila ka bartur procese që kanë ndodhur që pas konfliktit të 2001 dhe që nga ajo kohë jemi dëshmitarë për ndryshimet drastike që kanë ndodhur në shoqërinë tonë. Pas inkuadrimit në politikë të BDI jemi dëshmitarë që shumë gjëra që paimagjinueshme më përpara për shqiptarët janë bërë realitet, duke e shndëruar vendin anëtar të NATO-s dhe ka hapur bisedimet për anëtarësim në BE, ka theksuar Faton Ahmeti.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...