Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Munter: Do të ishte mirë që liderët në Ballkan ta dëgjojnë Chollet’in me kujdes


Ish-Ambasadori i SHBA në Beograd: Do të ishte mirë që liderët në Ballkan ta dëgjojnë Chollet’in me kujdes.

Ish-ambasadori amerikan në Serbi, Cameron Munter ka folur për vizitën e këshilltarit të Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet në Prishtinë dhe Beograd.

Munter i cili ishte ambasador në Serbi që nga viti 2007 deri më 2009 tha se do të ishte mirë që liderët ballkanikë ta dëgjojnë me kujdes Chollet’in.

“Do të ishte e mençur që liderët ballkanikë të dëgjonin me kujdes Derek Chollet dhe të mendonin për futjen e ndryshimeve të nevojshme për të arritur zgjidhje të qëndrueshme në rajon,” tha Munter.

Tutje ai tha se për faktin që Chollet u dërgua në Kosovë e Beograd, kjo do të thotë që ShBA’të janë vërtet serioz për të arritur paqen dhe stabilitetin në Ballkan.

“Fakti që Shtetet e Bashkuara dërguan një zyrtar të lartë të Departamentit të Shtetit, një këshilltar të afërt me Anthony Blinken dhe udhëheqjen e politikës së jashtme të administratës Biden – tregon se amerikanët janë vërtet seriozë në gjetjen e mënyrave për përparim kur bëhet fjalë për paqen. dhe stabiliteti në Ballkan”, ka përfunduar ai.

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...

Panariti: Mbështetja për bujqësinë, shumë më pak se Kosova e Maqedonia e Veriut

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka deklaruar se mbështetja në bujqësi në vendin tonë është shumë herë më e ulët se në...