Ankthi nuk ka mbaruar për yllin e Liverpool, i ati ende mbetet i zhdukur!

Makthi per futbollistin e Liverpool, Luis Diaz nuk ka fund. Ylli i kombëtares së Kolumbisë mbetet në pritje të lajmeve pozitive për situatën që...

TË FUNDIT

Rita Ora uron shqiptarët për Ditën e Pavarësisë, poston foto me presidenten Osmanin: Gëzuar nga familja jonë!

Ylli shqiptar me famë botërore, Rita Ora ka uruar festën e Ditës së Pavarësisë kombit shqiptar.   Përmes një postimi në rrjetet sociale Rita ka...

Rexhepi: Miratohet marrëveshja për projektim të rrugës Tetovës – Prizren

Me propozim të MTL, qeveria e RMV-së miratoi tekstin e marveshjes për projektim të një tjetër projekti strategjik dhe të shumë pritur atë të...

Dëme nga tërmeti në disa zona/ Plasaritje në muret e banesave të vjetra

DRITAN KURTI

 

GAZETAR

 

Vendi ynë u godit mbrëmjen e të dielës nga një valë tërmetesh por më i fuqishëm ishte ai i orës 22:35 minuta me magnitude 4.7 i shkalle rihter dhe një tjetër goditje më pas i shkallës 4.1 rihter. Epiqendra ishte në Bashkinë e Klosit dhe pikërisht në njësinë administrative Xibër që është ngjitur me bashkinë e Tiranës. Paniku ka qenë i jashtëzakonshëm tek banorët pasi disa prej tyre kanë mbërritur në spital me tension të lartë.

 

Nga lëkundjet sizmike në disa banesa pati dëme materiale ndërsa banorët e zonës së Klosit thonë se u detyruan ta kalojnë natën jashtë për shkak të frikës.

 

Banorët

 

Ishte termet shume i fuqishem. Qofte i pari qofte i dyti. Ndenjem disa ore perjashta pastaj hyme brenda.

 

 

Lekundje te madhe. Ate te parin e degjova te dytin jo se isha duke zbritur

 

 

Per zotin frike. Une kam fjetur ne kuzhine se kisha frike me fjet jashte

 

Dëmet më të mëdha deri më tani janë regjistruar në njësinë administrative Xibër me rreth 20 banesa. Ndërkohë grupet mbrojtjes civile ndodhen në terren dhe po verifikojnë situatën.

 

 

NEXHBEDIN SHEHU

 

PREFEKT I QARKUT DIBER

 

Në Klos janë raportuar 23 banesa të dëmtuara, një pjesë të verifikuara. Kanë mbaruar mbledhjet e bashkive dhe po bëhen verifikimet.

 

Dëmet kryesisht kanë qenë në banesa të vjetra por dhe në ato të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019.

Latest Posts

Rita Ora uron shqiptarët për Ditën e Pavarësisë, poston foto me presidenten Osmanin: Gëzuar nga familja jonë!

Ylli shqiptar me famë botërore, Rita Ora ka uruar festën e Ditës së Pavarësisë kombit shqiptar.   Përmes një postimi në rrjetet sociale Rita ka...

Rexhepi: Miratohet marrëveshja për projektim të rrugës Tetovës – Prizren

Me propozim të MTL, qeveria e RMV-së miratoi tekstin e marveshjes për projektim të një tjetër projekti strategjik dhe të shumë pritur atë të...

Mos i humbisni

Hapet rruga për zgjedhjen e kryesuesit të OSBE-së për 2024

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut dhe kryesuesi aktual i Organizatës për Sigurimin dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE), Bujar Osmani bëri të ditur...

Fatmir Limaj: Vuçiç përfaqëson llumin e shoqërisë serbe

Fatmir Limaj e konsideroi Aleksander Vucic llumin e shoqërise serbe.   Deklaratat ish-drejtuesi iu UCK I bëri në emisionin QuoVadis.   “Është e habitshme se në cfarë...

Putini firmos buxhetin më të madh të Rusisë, i rrit shpenzimet për ushtrinë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e nënshkroi të hënën një buxhet kombëtar për tri vjetët e ardhshme, sipas të cilit shpenzimet do të...