Afrim Gashi rikthehet në përqafim të Mickoskit dhe VMRO DPMNE

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski dhe ai i Alternativës, Afrim Gashi janë parë mbrëmjen e sotme në Kuvend. Gjatë daljes nga Kuvendi, kreu i...

Ky shtet sapo konfirmoi qe ka tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës


Kryediplomati i Togos konfirmoi sot tërheqjen e njohjes së Kosovës, por më 2014 e kishte pranuar atë

Ministri i Punëve të Jashtme, Integrimit Rajonal dhe Diasporës i Togos, Robert Dussey konfirmoi sot se ky shtet ka tërhequr njohjen ndaj shtetit të Kosovës.

I njëjti, tha se ky është një vendim definitiv, pas një takimi me kryediplomatin serb, Ivica Daçiq.

“Ne në Togo njohim vetëm një Serbi, një Serbi të bashkuar. Jam i lumtur që ju dëgjoj duke përmendur tërheqjen e njohjes së Kosovës dhe ky është vendim definitiv.” – ka thënë ai.

Ai shtoi se 54 shtetet afrikane përbënin një të tretën e shteteve anëtare të OKB-së, duke u ankuar se diplomacia serbe për një moment ishte larguar nga Afrika për t’u rikthyer sërish përmes Ivica Daçiq.

Por Radio Evropa e Lirë raporton se pikërisht ky ministër, kishte konfirmuar në vitin 2014 njohjen e pavarësisë së shtetit të Kosovës.

I njëjti, bashkë me kryediplomatin e atëhershëm, Enver Hoxhaj, kishin nënshkruar marrëveshjen për formimin e raporteve diplomatike mes dy shteteve.

Latest Posts

Shtëpia e Bardhë: Balona kineze përgjimi kanë fluturuar mbi pesë kontinente

Në të shkuarën katër balona spiune kineze kanë fluturuar mbi Shtetet e Bashkuara mbi vendndodhje që konsideroheshin “me interes për kinezët”, tha Pentagoni të...

Pas vizitës në Londër/ Zelensky mbërrin në Paris. Darkë pune me Macron e Scholz

Presidenti francez Emmanuel Macron ka mirëpritur mbrëmjen e kësaj të mërkure, presidentin ukrainas Volodymir Zelensky dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz, për një darkë...