Grubi: Korridori 8 shumë domethënës për qytetarët, ekonominë dhe për lidhje rajonale

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë – Artan Grubi i shoqëruar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski, zëvendësministri Bekim Rexhepi,...

Ruzhin: Ndërkombëtarët na ndihmojnë në procesin eurointegrues

Porositë e përfaqësuesve të lartë të Bashkimit Evropian (BE), por edhe të zyrtarëve të lartë amerikanë për gjetjen e një konsensusi politik për ndryshimet kushtetuese, janë orvatje për të ndihmuar në procesin euro-integrues, kështu thotë në një prononcim për Indeks.mk, ish-ambasadori i Maqedonisë së Veriut në NATO, Nano Ruzhin.

“Është e qartë se të gjitha porositë e ndërkombëtarëve, veçnarësisht edhe ato të fundit që erdhën nga këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Shole, janë një lloj diagnoze dhe gjetje modeli që të tejkalohen problemet në Parlament që të gjendet zgjidhja që i hapë rrugë perspektivës dhe ecjes drejt bisedimeve të vërtata mes Shkupit dhe Brukselit”, thotë Ruzhin.

Sipas tij, miqtë ndërkombëtarë në ndikimin e ngjarjeve, siç janë kriza gjeopolitike dhe ndryshimi i rendit botëror, do të bëjnë veçojnë shtetet që anagzhohen për sisteme demokratike dhe atyre që angazhohen për sisteme autoritare.

“Do të vijmë situata te deglobalizimi, gjegjësisht globalizimi do të ndahet në mënyrë rajonale dhe në këtë mënyrë vlerësoj se SHBA dhe BE në këtë mënyrë dëshirojnë t’i largojnë pengesat edhe në Ballkanin Perëndimor dhe në këtë kontest bie edhe çështja e pazgjedhur mes Prishtinës dhe Beogradit dhe stabilizimi i Maqedonisë së Veriut”, theksoi Ruzhin.

Latest Posts

Nëse i shihni diku këta dy persona, lajmërojeni menjëherë policinë

Policia shpall në kërkim dy persona nga Drenasi Policia e Kosovës ka shpallur në kërkim dy persona nga Komuna e Drenasit, pasi dyshohen për veprat...

Berisha kërcënon Ramën para 11 shkurtit: Largohu, ose do përballesh me probleme të mëdha

Teksa ashpërsoi gjuhen ndaj Ramës që refuzoi të merrte pojesë në seancën parlamentare të kësaj të enjte I kërkuar nga opozita për sqarime...

Komisioni Evropian miratoi një donacion shtesë prej 22,5 milionë euro për sistemin rajonal të menaxhimit të mbeturinave

Pas nënshkrimit të Marrëveshjes për hua me Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, me të cilën u siguruan 55 milionë euro për zhvillimin e...

Grubi: Korridori 8 shumë domethënës për qytetarët, ekonominë dhe për lidhje rajonale

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë – Artan Grubi i shoqëruar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski, zëvendësministri Bekim Rexhepi,...