Ankthi nuk ka mbaruar për yllin e Liverpool, i ati ende mbetet i zhdukur!

Makthi per futbollistin e Liverpool, Luis Diaz nuk ka fund. Ylli i kombëtares së Kolumbisë mbetet në pritje të lajmeve pozitive për situatën që...

TË FUNDIT

SHBA i kërkon Izraelit të jetë më i kujdesshëm gjatë ofensivës në jug të Gazës

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Izraelit të jetë më i kujdesshëm për t’i mbrojtur civilët dhe për ta kufizuar dëmtimin e infrastrukturës gjatë...

Rita Ora uron shqiptarët për Ditën e Pavarësisë, poston foto me presidenten Osmanin: Gëzuar nga familja jonë!

Ylli shqiptar me famë botërore, Rita Ora ka uruar festën e Ditës së Pavarësisë kombit shqiptar.   Përmes një postimi në rrjetet sociale Rita ka...

Reshjet e dendura të shiut/ Gjoni: Mundësi për përmbytje, ja si do jetë moti në vijim

Reshjet e dendura të shiut rritin mundësinë për përmbytje.

 

Ekspertja e IGJEUM Anira Gjoni në një intervistë për Vizion Plus tha se reshjet me intensitet të lartë  kanë sjellë prurje të lumenjëve Buna, Drin dhe Mat si dhe të liqenit të Shkodrës.

 

Sipas saj, në datën 20 janar pritet që të ketë prurje të larta edhe në lumin Vjosë.

 

“Sipas llogaritjeve të IGJEUM, për shkak të reshjeve intensive të djeshme dhe të sotme, sjellin rritje të prurjeve të lumenjve Buna, Drin dhe Mat dhe të Liqenit të Shkodrës. Për shkak të këtyre, ne parashikojmë të ketë mundësi për përmbytje.

 

Prurje të larta mund të ketë edhe Vjosa në datën 20 për shkak të reshjeve të lartë që do ketë nesër. E gjithë pjesa tjetër e territorit, presim të kemi reshje të shtuara”, tha Gjoni.

 

Ekspertja e IGJEUM, thekson më tej se 5 vjeçarin e fundit, temperaturat kanë pësuar anomali, duke sjellë edhe çrregullim të stinëve.

 

Ngjarjet ekstreme të motit që na kanë shoqëruar në 5 vjeçarin e fundit na kanë shoqeruar me reshje shtiu, thatësira, tërmete në ditë të nxehta. Kemi pasur edhe temperature të larta në stinën e dimrit. Temperaturat janë në anomali.

 

 Ky është problem global që po përballet rajoni dhe Europa”, tha ajo.

Latest Posts

SHBA i kërkon Izraelit të jetë më i kujdesshëm gjatë ofensivës në jug të Gazës

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Izraelit të jetë më i kujdesshëm për t’i mbrojtur civilët dhe për ta kufizuar dëmtimin e infrastrukturës gjatë...

Rita Ora uron shqiptarët për Ditën e Pavarësisë, poston foto me presidenten Osmanin: Gëzuar nga familja jonë!

Ylli shqiptar me famë botërore, Rita Ora ka uruar festën e Ditës së Pavarësisë kombit shqiptar.   Përmes një postimi në rrjetet sociale Rita ka...

Mos i humbisni

Moti i keq/ Ende 17 fshatra pa energji në Dibër e Bulqizë

Situata e krijuar nga reshjet e borës vijon të jetë problematike sa i përket furnizimit me energji elektrike kryesisht në Dibër e Bulqizë.   Aktualisht...

Hapet rruga për zgjedhjen e kryesuesit të OSBE-së për 2024

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut dhe kryesuesi aktual i Organizatës për Sigurimin dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE), Bujar Osmani bëri të ditur...

Fatmir Limaj: Vuçiç përfaqëson llumin e shoqërisë serbe

Fatmir Limaj e konsideroi Aleksander Vucic llumin e shoqërise serbe.   Deklaratat ish-drejtuesi iu UCK I bëri në emisionin QuoVadis.   “Është e habitshme se në cfarë...