Eldin Ademi: BDI është parti e cila gjithmonë ka përfaqësuar vlerë për gjithë popullin

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti sonte ka vazhduar takimin me qytetarët e komunës së Jegunovcës. Para të pranishmëve krahas kryetarit Ahmeti, fjalim rasti kanë...

Scholz vendos kushte për tanket/ Gjermania, në dilemë për të dërguar “Leopard 2” në Ukraine 

Kancelari gjerman Olaf Scholz nga Davosi i premtoi Ukrainës mbështetjen e pakufishme të Gjermanisë, por pa specifikuar se kur Berlini do të dërgojë tanket “Leopard 2”, për të cilët Kievi ka bërë thirrje prej disa muajsh.

 

Scholz përmendi sistemin e mbrojtjes ajrore “Patriot” të premtuar nga qeveria federale. Ai e cilësoi ndihmën ushtarake për Ukrainën një pikë të thellë kthese në politikën e jashtme dhe të sigurisë gjermane, teksa shtoi se Rusia tashmë ka dështuar me luftën e saj imperialiste.

 

Sipas një zyrtari të qeverisë gjermane, Berlini do të furnizojë me tanke Ukrainën nëse SHBA-të bëjnë të njëjtën gjë. Aleatët e NATO-s i kanë kërkuar Gjermanisë që të dërgojnë Leopardët si dhe të lejojë anëtarët e tjerë të aleancës, të cilët kanë blerë tanket nga Gjermania, t’i dërgojnë ato në fushëbetejë.

 

Berlini mund të vërë veton ndaj dërgimit të Leopardëve gjermanë në Ukrainë. Deri më tani, Scholz është shprehur kundër këtij akti, duke argumentuar se Gjermania nuk duhet të veprojë pa u konsultuar me të tjerët.

 

Nga ana tjetër, Kievi dhe shumica e ekspertëve të mbrojtjes i shohin leopardët gjermanë si zgjidhja ideale për Ukrainën.

Latest Posts

Ali Ahmeti sonte takon qytetarët e komunës së Tearcës, tek restorant “Ulqini”

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sonte me bashkëpunëtorë pritet që të takojë qytetarët në komunën e Tearcës, njoftojnë nga BDI. Takimi do të fillojë në...

Arrestohet Alda Klosi, ish-zyrtarja e lartë së cilës pastruesja i vodhi qindra mijëra euro

Arrestohet nga policia nga Tirana Alda Klosi, ish-drejtoresha e koncesioneve në Ministrinë e Ekonomisë. Ish-zyrtarja e lartë, e cila ka qene edhe shefe kabineti...

Scholz: Qeveria gjermane do të vazhdojë të punojë ngushtë me Melonin

Qeveria gjermane dëshiron të vazhdojë bashkëpunimin e saj të ngushtë me udhëheqjen e re italiane nën kryeministren e djathtë Giorgia Meloni, deklaroi kancelari...