Ky ishte reagimi i Messit kur u provokua me fanellë të Ronaldos

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë rivalët më të mëdhenj të futbollit tash e gati dy dekada. Duke e pasur parasysh këtë fakt, disa tifozë...

TË FUNDIT

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Festa e 28 nëntorit: Shqipet e Londrës bllokojnë rrugët, arrestohen disa persona

28 nëntori u festua edhe në Angli.Rrugët e Londrës, u bllokuan nga mijëra shqiptarë duke mbajtur flamuj dhe fishekzjarre në dorë. Po ashtu janë arrestuar...

SHBA dërgon armë, por jo tanke/ Edhe Gjermania refuzon të çojë “Leopard” në Ukrainë

Qeveria amerikane njoftoi të enjten një paketë të re ndihme ushtarake prej 2.5 miliardë dollarësh për Ukrainën, e cila përfshin qindra automjete të blinduara dhe municione, por jo tanke të rënda M1 Abrams.

 

Pentagoni e argumentoi mosdërgimin e Abrams në Ukrainë me pamundësinë e ushtarëve në front për mirëmbajtjen dhe përdorimin, pasi nuk kanë përgatitjen e duhur. Paketa e re e çon në 26.7 miliardë dollarë vlerën e ndihmës ushtarake të shpallur nga SHBA për Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt 2022.

 

Edhe Britania nuk u kursye në furnizimin e fundit për Kievin kur vendosi të dërgonte tankun e saj më të mirë “Challenger 2”. Londra po dërgon 14 të tillë në Ukrainë, pa llogaritur armë të tjera të rënda, artileri, mjete të blinduara, raketa dhe dronë.

 

Londra dhe Uashingtoni u kanë bërë thirrje edhe anëtarëve të tjetër të NATO-s që të mbështesin Ukrainën me armë të rënda. Thirrjes deri më tani i janë përgjigjur Finlanda dhe Polonia të cilat do të dërgojnë tanke gjermane Leopard sapo të marrin dritën jeshile nga Berlini.

 

Ndërsa në Gjermani autoritetet ende po hezitojnë të dërgojnë të famshmin Leopard 2 në fushëbetejë, pavarësisht thirrjeve nga Ukraina dhe aleatët. Bundestagu gjerman dje hodhi poshtë një propozim të CDU/CSU për të çuar tanket moderne në Ukrainë.

Latest Posts

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës...

Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë: Kjo është hajgare, unë s’jam fetar hiç!

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci mohon se e ka ndërruar emrin dhe fenë. “Kjo është hajgare. Këto janë hajgare”, i tha ai...

Festa e 28 nëntorit: Shqipet e Londrës bllokojnë rrugët, arrestohen disa persona

28 nëntori u festua edhe në Angli.Rrugët e Londrës, u bllokuan nga mijëra shqiptarë duke mbajtur flamuj dhe fishekzjarre në dorë. Po ashtu janë arrestuar...

Mos i humbisni

Ahmeti: Shumë breza sakrificë për këtë ditë feste, valoftë gjithmonë flamuri Kuq e Zi!

Nën organizimin e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot u mbajt Akademi Solemne dedikuar 111 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ahmeti në...

Arbër Ademi në Madrid takoi ish kryeministrin bullgar, Petkov

Nënkryetari i BDI dhe shef i grupit parlamentar Arbër Ademi në Madrid sot ka takuar ish kryeministrin bullgar Kiril Petkov. Takim me ish-kryeministrin e Bullgarisë,...

NATO, shqetësim për Ballkanin: Rritja e konflikteve në rajon rrezikon paqen

https://www.youtube.com/watch?v=eLjghWRUeEk Subscribe Nga Brukseli ku po merr pjesë në samitin e ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, sekretari i përgjithshëm i...