Eldin Ademi: BDI është parti e cila gjithmonë ka përfaqësuar vlerë për gjithë popullin

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti sonte ka vazhduar takimin me qytetarët e komunës së Jegunovcës. Para të pranishmëve krahas kryetarit Ahmeti, fjalim rasti kanë...

Masakër në Los Angeles/ Breshëri plumbash mbi turmën që po festonte Vitin e Ri Kinez

Masakër në Monterey Park në zonën e Los Angeles në Kaliforni.

 

Disa persona kanë gjetur vdekjen dhe shumë të tjerë u plagosën pasi një shtetas hapi zjarr masiv duke zbrazur disa karikatore mbi turmen që ishte mbledhur të festonte Vitin e Ri Hënor (Kinez).

 

Sipas Los Angeles Times , dhjetëra mijëra njerëz ishin mbledhur për fillimin e një festivali dy-ditor, një nga ngjarjet më të mëdha të Vitit të Ri Hënor në këtë zonë të Kalifornisë në SHBA.

 

Ngjarjan e rëndë ndodhi në orën 22:00 me orën locale ose 07:00 e mëngjesit me orën tonë.

 

Numri i viktimave është ende i paqartë.

 

Vitin i Ri Hënor është festa më e përzemërt dhe të festuar në Kinë. Ajo shënon fillimin e vitit të ri sipas kalendarit tradicional kinez sipas të cilit çdo muaj fillon me një hënë të re.

 

Ndryshe nga Viti i Ri që festohet më 1 janar, ai kinez nuk ka një datë të caktuar, por mund të bjerë në një periudhë gati një mujore që luhatet  midis 21 janarit dhe 20 shkurtit të kalendarit gregorian .

Latest Posts

Ali Ahmeti sonte takon qytetarët e komunës së Tearcës, tek restorant “Ulqini”

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sonte me bashkëpunëtorë pritet që të takojë qytetarët në komunën e Tearcës, njoftojnë nga BDI. Takimi do të fillojë në...

Arrestohet Alda Klosi, ish-zyrtarja e lartë së cilës pastruesja i vodhi qindra mijëra euro

Arrestohet nga policia nga Tirana Alda Klosi, ish-drejtoresha e koncesioneve në Ministrinë e Ekonomisë. Ish-zyrtarja e lartë, e cila ka qene edhe shefe kabineti...

Scholz: Qeveria gjermane do të vazhdojë të punojë ngushtë me Melonin

Qeveria gjermane dëshiron të vazhdojë bashkëpunimin e saj të ngushtë me udhëheqjen e re italiane nën kryeministren e djathtë Giorgia Meloni, deklaroi kancelari...