Grubi: Korridori 8 shumë domethënës për qytetarët, ekonominë dhe për lidhje rajonale

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë – Artan Grubi i shoqëruar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski, zëvendësministri Bekim Rexhepi,...

“Nuk ka rikthim të frikshëm të Covid”, shkencëtari kinez: 80% e popullatës e infektuar


Kina prej disa muajsh është përfshirë nga një valë e re infektimesh nga koronavirusi, por një lajm i mirë vjen nga vendi që konsiderohet si origjina e pandemisë që shkaktoi miliona viktima në mbarë botën.

Sipas një shkencëtari të qeverisë kineze, tashmë ka pak shanse që Covid të rikthehet në numra të frikshëm infektimesh në muajt e ardhshëm, sepse 80 për qind e populates tashmë infektuar apo e kanë kaluar sëmundjen.

“Lëvizjet e banorëve gjatë Vitit të Ri Hënor ka të ngjarë ta ketë përhapur pandeminë, duke rritur numrin e infektimeve në disa zona. Por, një valë e re e COVID-it ka pak shanse të ndodhë në një të ardhme të afërt”, tha Wu Zunyou, shef i epidemiologëve në Qendrën kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Kohët e fundit Kina ka qenë sërish në kritikën e OBSH, duke i kërkuar autoriteteve të këtij vendi që të jenë transparentë përsa i përket shifrave të koronavirusit.

Në një rishikim të bilancit që autoritetet kineze bën në mes të janarit, u mësua se 60.000 persona me COVID-19 kanë vdekur në spitale.

Latest Posts

Nëse i shihni diku këta dy persona, lajmërojeni menjëherë policinë

Policia shpall në kërkim dy persona nga Drenasi Policia e Kosovës ka shpallur në kërkim dy persona nga Komuna e Drenasit, pasi dyshohen për veprat...

Berisha kërcënon Ramën para 11 shkurtit: Largohu, ose do përballesh me probleme të mëdha

Teksa ashpërsoi gjuhen ndaj Ramës që refuzoi të merrte pojesë në seancën parlamentare të kësaj të enjte I kërkuar nga opozita për sqarime...

Komisioni Evropian miratoi një donacion shtesë prej 22,5 milionë euro për sistemin rajonal të menaxhimit të mbeturinave

Pas nënshkrimit të Marrëveshjes për hua me Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, me të cilën u siguruan 55 milionë euro për zhvillimin e...

Grubi: Korridori 8 shumë domethënës për qytetarët, ekonominë dhe për lidhje rajonale

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë – Artan Grubi i shoqëruar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski, zëvendësministri Bekim Rexhepi,...