Messi dhe Ronaldo përfshihen në top 10-shen e yjeve më të mëdhenj të sportit të të gjitha kohërave, lista bëhet virale

Lista e sportistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave po bëhet virale dhe çuditërisht dominojnë yjet e futbollit, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Messi...

TË FUNDIT

Kronologjia/ “Ulu policia”, si ndodhi grabitja në Tiranë, në banesë ndodheshin vetëm dy të moshuar

Është zbardhur e gjithë kronologjia e ngjarjes që u shënua mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku një banesë në pronësi të Gim Himës...

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Bekteshi takon eurokomisaren e Energjetikës, Kadri Simson

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot në Bruksel realizoi takim bilateral me eurokomesaren e Energjetikës e Bashkimit Evropian, Kadri Simpson.

Në takimin ishte e pranishme edhe sekretarja shtetërore në Sekretariatin për Çështje Evropiane, Drita Abdiu – Halili dhe ambasadori i misionit të Maqedonisë së Veriut në BE, Zulfi Ismaili

Temë kryesore në takimin ishte mbështetja që Bashkimi Evropian ia jep Maqedonisë së Veriut për përballje me krizën energjetike, masat që i ndërmerr vendi ynë në pjesën e sigurimit të furnizimit me energjensa, si dhe rritja e pavarësisë nga gazi rus.

Ministri Bekteshi iu falënderua Bashkimit Evropian për mbështetjen financiare prej 80 milionë euro për përballje me krizën energjetike që janë siguruar për Maqedoninë e Veriut.

Transheja e parë prej 72 milionë euro ose 90% të mbështetjes financiare pritet të paguhet më së voni në gjysmën e parë të muajit shkurt, ndërsa siç informoi ministri Bekteshi këto para janë të dedikuara për masat për mbështetje të amvisërive dhe konsumatorëve të vegjël për përballje me krizën energjetike.

Një pjesë e masave që janë parashikuar me këto mjete, siç u shpreh ministri Bekteshi, janë të dedikuara për subvencione të qytetarëve për llogaritë e energjisë elektrike, mbështetje të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme për mirëmbajtjen e vazhdimësisë së biznesit, si dhe për investime të shtetit për tranzicionin energjetik, burimet e ripërtërishme të energjisë dhe efikasitetit energjetik.

Ministri Bekteshi e informoi eurokomesaren se nga fillimi i vitit pas nënshkrimit të marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë për rritjen e sasive të gazsjellësit mes dy vendeve u hap mundësia që vendi të furnizohet me gaz prej disa burimeve me çka është ulur varshmëria nga gazi rus.

Në këtë drejtim, siç tregoi Bekteshi sivjet do të fillojë ndërtimi i Interkonektorit për gaz me Greqinë me çka tërësisht do të mundësohet diversifikim për furnizimin e vendit me gaz prej më shumë burimeve.

Ministri informoi se në mënyrë të shpejtuar janë duke u realizuar investime në burime të ripërtërishme të energjisë, para së gjithash në centrale fotovoltaike. Për dallim nga e kaluara kur në vend ishin ndërtuar centrale fotovoltaike me kapacitet të përgjithshëm të instaluar prej 17 megavatëve, tani në gjashtë vitet e fundit janë ndërtuar ose janë në fazë të ndërtimit centrale fotovoltaike me kapacitet të përgjithshëm të instaluar prej 250 megavatëve.

Ministri, po ashtu, tha se me qëllim të përballjes me krizën energjetike, Qeveria e Maqedonisë së Veriut ishte në mesin e vendeve të para në rajon që kanë ndërmarrë masa për mbrojtjen e qytetarëve.

Me qëllim që të rritet prodhimtaria vendore, e me këtë edhe qytetarët edhe kompanitë që furnizohen nga tregu i rregulluar të marrin çmim më të ulët, gjatë vitit 2021 janë paguar 86 milionë euro, derisa 203 milionë euro gjatë vitit 2022, respektivisht gjithsej 289 milionë euro në dy vitet.  Përveç kësaj, në mënyrë që qytetarët dhe ekonomia të mbrohen nga kjo krizë, janë miratuar dy pako kundër krizës në vlerë prej mbi 760 milionë euro.

Për vitin 2023 në buxhetin në program të veçantë të parashikuara për përballje me krizën energjetike dhe për masa për mbështetje janë parashikuar gjithsej 225 milionë euro.

Latest Posts

Kronologjia/ “Ulu policia”, si ndodhi grabitja në Tiranë, në banesë ndodheshin vetëm dy të moshuar

Është zbardhur e gjithë kronologjia e ngjarjes që u shënua mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku një banesë në pronësi të Gim Himës...

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë të klasës së parë në Cashkë të Velesit. Ata tashmë po ndjekin mësimin. Ndërkohë, po shqyrtohet mundësia që nxënësit...

Izraeli kërkon nga banorët e Khan Younis të braktisin shtëpitë e tyre përpara sulmit ndaj Hamasit

Izraeli ka paralajmëruar civilët në qytetin Khan Younis të Gazës që të evakuojnë shtëpitë e tyre ndërsa vazhdon ofensivën e tij ushtarake kundër Hamasit. Në...

Mos i humbisni

Hamasi thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së: Jepini fund luftës brutale në Gaza

Forcat palestineze të Hamasit i kanë bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së që t’i japë fund “luftës brutale” në Rripin e Gazës.   Prej...

“Është martesë e lumtur”, Eva Murati në Albano show: Besoj në Zot, jo në fe

https://www.youtube.com/watch?v=nDclH8Wy_vU Subscribe Moderatorja e programeve sportive, Eva Murati ka qenë pjesë e shfaqjes Albano Show, këtë të premte.   Gjatë intervistës zhvilluar me Albano Bogdon,...

Shaqiri uron Xhaferin: U tha dhe po bëhet, Kryeministri shqiptar then tabunë e fundit ndër-etnike

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri ka uruar kryekuvendarin, Talat Xhaferi pas përzgjedhjes nga BDI  për Kryeministër shqiptar. Shaqiri shkruan se me këtë vendim,...

Ademi uron Xhaferin: Ali Ahmeti po thyen çdo barrierë politike për shqiptarët

Koordinatori i grupit parlamentar, Arbër Ademi nëpërmes një postimi në rrjetet sociale, ka uruar Talat Xhaferin, për të cilin në mbledhjen e fundit të...