Afrim Gashi rikthehet në përqafim të Mickoskit dhe VMRO DPMNE

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski dhe ai i Alternativës, Afrim Gashi janë parë mbrëmjen e sotme në Kuvend. Gjatë daljes nga Kuvendi, kreu i...

Kreu i Skenderajt tregon sa milionë euro është vlerësuar dëmi shkak i përmbytjeve


Fadil Nura: Mbi 10 milionë euro dëm nga përmbytjet në Skenderaj.

Kreu i Skenderajt, Fadil Nura, ka folur rreth situatës aktuale që po mbretëron në komunën që e drejton.
Në një deklaratë dhënë EuroNews, Nura ka shtuar se situata është qetësuar paksa, në krahasim me ditët paraprake, por që dëmet janë të konsiderueshme.

Madje, siç e thotë ai, këto dëme kanë kapur shifra të larta monetare, duke tejkaluar edhe 10 milionëshin.

Veç kësaj, ai pohoi faktin se ka pranuar ndihma nga kryeministri Rama dhe kryebashkiaku Veliaj, por që ka kërkuar edhe nga institucionet kosovare një gjë të tillë.

“Reshjet s’ka për momentin, dje dhe sot kanë ndaluar fatmirësisht. Gjendja është stabilizuar, por dëmet janë jashtëzakonisht të mëdha dhe jemi duke u marrë me sanimin e tyre. Kryesisht ka 10 fshatra që janë goditur, përfshirë edhe qyteti, është dëmtuar infrastruktura publike. 11 ura të shkatërruara, rrugë, ekonomi familjare, biznese, ekonomi bujqësore, minimumi 10 milionë euro dëme në total”, tha fillimisht ai.

Nura po ashtu nuk nguroi të kërkojë ndihmë edhe nga bashkatdhetarët, duke shtuar se synim mbetet sanimi i dëmit në afat më të shkurtër.

“Pres ndihmën edhe të bashkatdhetarëve që të mbledhim fonde shtesë, t’i sanojmë këto dëme në afat sa më të shkurtër. Hapja e fondit do të jetë mundësi shtesë që sa më shpejt të riparohet e tërë katrahura. Përgjegjësia kryesore është te Qeveria. Marrë parasysh se demet janë kolosale, kemi hapur edhe një fond. Presim që të jetë në funksion të kësaj”.

Latest Posts

Shtëpia e Bardhë: Balona kineze përgjimi kanë fluturuar mbi pesë kontinente

Në të shkuarën katër balona spiune kineze kanë fluturuar mbi Shtetet e Bashkuara mbi vendndodhje që konsideroheshin “me interes për kinezët”, tha Pentagoni të...

Pas vizitës në Londër/ Zelensky mbërrin në Paris. Darkë pune me Macron e Scholz

Presidenti francez Emmanuel Macron ka mirëpritur mbrëmjen e kësaj të mërkure, presidentin ukrainas Volodymir Zelensky dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz, për një darkë...