Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Grubi uron A.K.V “Emin Duraku” me rastin e 75 vjetorit të themelimit

Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Emin Duraku” ka shënuar mbrëmë përmes një manifestimi 75 vjetorin e themelimit, me ç’rast pjesëarrës ishte dhe zëvendëskryeministri i...

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Ali Ahmeti takoi Ambasadorin Britanik: Aleanca europiane e partive progresive është e ardhmja

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim , Ali Ahmeti ka pritur sot në takim ambasadorin e Britanisë së Madhe në vend, z. Matthew Lawson.

Ahmeti dhe Lawson bashkëbiseduan mbi momentumin politik, rëndësinë e stabilitetit politik, aleancën europiane të forcave progresive, unitetin veprues për miratimin pa prolongim të stërgjatur të ndryshimeve kushtetuese dhe fokusimin e plotë të vendit në realizimin e reformave për të përshpejtuar procesin e integrimit në Bashkimin Europian.

Ahmeti shprehu falemnderim ndaj përkrahjes që shteti britanik i ka dhënë gjithmonë proceseve të zhvillimit demokratik dhe ekonomik të vendit, anëtarësimit në NATO dhe integrimit në Bashkimin Europian, si dhe për përkrahjen konstruktive në tejkalimin e kontesteve në frymën e fqinjësisë së mirë dhe avancimit të rrugës europiane.

Ahmeti njoftoi ambasadorin Lawson mbi takimet informative që po realizon Bashkimi Demokratik për Integrim me qytetarët nën moton “Bashkë për në Europë” për të përcjellur mesazhin e qartë të bashkimit të forcave në misionin e integrimit.

Aleanca europiane e partive progresive është e ardhmja, ka potencuar mes tjerash Ahmeti.

Ambasadori Lawson ka përsëritur përkrahjen britanike për integrimin europian të Maqedonisë së Veriut, si dhe reformat në vend, por edhe interesimin e madh për të rritur investimet britanike në vendin tonë.

Latest Posts

Grubi uron A.K.V “Emin Duraku” me rastin e 75 vjetorit të themelimit

Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Emin Duraku” ka shënuar mbrëmë përmes një manifestimi 75 vjetorin e themelimit, me ç’rast pjesëarrës ishte dhe zëvendëskryeministri i...

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Mos i humbisni

Ekzekutimi i Santiago Malkos, Blendi Teta mohon pëfshirjen: Nëse nuk i tregoja vendndodhjen e vëllezërve Duka, Martinaj më kërcënoi se do më muroste

Blendi Teta ka dëshmuar në procesin gjyqësor ku të pandehur në mungesë janë Leonard dhe Elis Duka, Fatmir Hyseni, Oltion Logu, Aleksandër Manxhaku dhe...

Dosja e Prokurorisë: Liridona Ademaj u qëllua me armë nga afërsia

Detaje të reja po dalin rreth ngjarjes tragjike e cila ndodhi në orët e mbrëmjes së 29 nëntorit, datë kjo në të cilën u...

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...