Ky ishte reagimi i Messit kur u provokua me fanellë të Ronaldos

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë rivalët më të mëdhenj të futbollit tash e gati dy dekada. Duke e pasur parasysh këtë fakt, disa tifozë...

TË FUNDIT

MASH: Bashkësia ndërkombëtar me mbështetjen t në përpjekjet për të mundësuar të drejtën për gjuhën amtare të çdo fëmije

Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Bashkësia Ndërkombëtare kanë qëndrim identik kur bëhet fjalë për mundësimin e të drejtës për arsimim në gjuhën amtare...

Zbulohet pasuria/ Komuna e zhytur në borxhe, qyteti në gjendje katastrofike, por Bilall Kasami është milioner (Dokument)

Kryetari i Komunës së Tetovës dhe kryetar aktual i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në Komisionin Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) ka paraqitur pasuri...

Rexhepi: Ministria e Transportit dhe Lidhjeve sot lëshoi leje për ndërtimin e qarkores në Tetovë

Zëvendësministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bekim Rexhepi ka informuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se sot është lëshuar leja përkatëse për ndërtimin...

Reagim i Dаutit: Cilat janë kriteret e Snezhana Kamilovska Trpovskës për zgjedhjen e anëtarëve të Komisionit të Antikorrupsionit?!

Një ortek reagimesh ka shkaktuar propozimi për anëtarë të rinj të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, por për arsye të ndryshme, si nga...

Faton Ahmeti: Kur të tjerët ishin skeptik në politikat e BDI, në implementuam plotësisht marrëveshjen e Ohrit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti i shoqëruar nga kryeparlamentari z. Talat Xhaferi, zëvendëskryeministri i parë z. Artan Grubi, ministra, zëvendësministra, deputet, drejtor dhe zëvendësdrejtor si dhe bashkëpunëtorë të tjerë, sonte ka vazhduar takimet me qytetarë dhe aktivist partiak nga qyteti i Tetovës, përkatësisht nga këshillat vendor Reçicë e Madhe, Reçicë e Vogël 1 dhe 2, Teqe, Bregu i Diellit dhe Jashtë Vardarit.

“Komandanti i përgjithshëm i UÇK-së, Ali Ahmeti, më 5 qershor të vitit 2002 themeloi Bashkimin Demokratik për Integrim, që është thsar dhe vlerë kombëtare. Gjatë këtyre njëzet viteve BDI ka dëshmuar së është forca politike e cila ka kapacitet për te çuar përpara proceset zhvillimore dhe integruese të vendit. BDI është forcë politike që respekton të kaluarën dhe hapëron me dije dhe guxim drejt të ardhmes. BDI bëri ndryshime rrënjësore në systemin politik të vendit, duke i ngritur shqiptarët në popull shtetformues dhe duke ndërtuar qartë karakterin multietnik të shtetit, duke bërë implementimin e plotë të marrëveshjes kornizë të Ohrit. BDI si parti politike shqiptare, i ka pasur të definuara qartë objektivat që nga fillimi e deri më sot dhe kjo dëshmon seriozitetin dhe vizionin e qartë në politik bërje. Përveç konzistencës në realizimin e qëllimeve kombëtare, vizionari dhe rilindasi ynë i fundit, kryetari këtë parti e shënoi edhe në akademi politikë për formimin dhe ngritjen e gjeneratave të reja në politik bërje. Për 20 vite në pushtet struktura jonë politikë dëshmoi se ka kapacitetin e  duhur profesionale dhe intelektuale, për të menaxhuar në 20 vitet e ardhshme, ku fjalën e fundit do ta kenë integrimi në BE, zhvillimi ekonomik,standardi jetësor, mirëqenia dhe prosperiteti mbarë shtetëror. Kur të tjerët mendonin se NATO ishte vetëm një populizëm politik, ne treguam të kundërtën, kur të tjerët ishin skeptik në politikat e BDI-së, në implementuam plotësisht marrëveshjen e Ohrit, duke i bërë shqiptarët hisetarë të vërtëtë në buxhet dhe misione të rëndësishme me karakter shtetëror. Tani kemi mision integrimin në BE, që është dhe motoja kryesore e këtyre takimeve informative. Hapja e kapitujve dhe implementimi i pakove të legjislacionit, tregon se ne zyrtarisht kemi filluar procesin integrues, prandaj kemi nëvojë për mbështetje masovike që këto të bëhen në afat rekord dhe të bëhemi pjesë  e familjes së BE-së më të drejta të plota politike dhe ekonomike. Maqedonia e Veriut gjendet përpara një sfide ku do të tregoj se nga i ka të kthyera satelitët e saj, nga aleatët tanë perëndimor dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës apo nga lindja dhe Rusia. Nuk kemi kohë për te humbur dhe për të eksperimentuar, prandaj të bëhen ndryshimet kushtetuese dhe të marrshojmë drejt BE-së”, tha Ahmeti.

Latest Posts

MASH: Bashkësia ndërkombëtar me mbështetjen t në përpjekjet për të mundësuar të drejtën për gjuhën amtare të çdo fëmije

Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Bashkësia Ndërkombëtare kanë qëndrim identik kur bëhet fjalë për mundësimin e të drejtës për arsimim në gjuhën amtare...

Zbulohet pasuria/ Komuna e zhytur në borxhe, qyteti në gjendje katastrofike, por Bilall Kasami është milioner (Dokument)

Kryetari i Komunës së Tetovës dhe kryetar aktual i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në Komisionin Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) ka paraqitur pasuri...

Rexhepi: Ministria e Transportit dhe Lidhjeve sot lëshoi leje për ndërtimin e qarkores në Tetovë

Zëvendësministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bekim Rexhepi ka informuar në faqen e tij zyrtare në Facebook se sot është lëshuar leja përkatëse për ndërtimin...

Reagim i Dаutit: Cilat janë kriteret e Snezhana Kamilovska Trpovskës për zgjedhjen e anëtarëve të Komisionit të Antikorrupsionit?!

Një ortek reagimesh ka shkaktuar propozimi për anëtarë të rinj të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, por për arsye të ndryshme, si nga...

Mos i humbisni

Besimi: Nuk mendoj për kryeministër të Qeverisë teknike, në BDI ka mjaft zgjidhje kadrovike të cilët mund ta bëjnë atë

Ministri i Financave dhe anëtar i kryesisë së lartë të BDI-së, Fatmir Besimi theksoi se nuk mendon për kryeministër të Qeverisë teknike. Ai potencoi...

Grubi: Duke shërbyer ndaj idealeve përparimtare të vendit, nderojmë kombin dhe flamurin shqiptarë

Nën përkujdesjen e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti u mbajt sot në Filharmoninë e Maqedonisë së Veriut Akademi Solemne me rastin...

Izraeli e konfirmon: Hamasi liroi 12 pengje, mes tyre 10 gra

Ministria e Mbrojtjes izraelite ka konfirmuar lirimin e 12 pengjeve të Hamasit, mes të cilëve 10 gra izraelite. Pengjet e liruara i janë...

NATO dhe BE zotohen për ruajtjen e qëndrueshmërisë në Ballkanin Perëndimor

Ministrat e Jashtëm të NATO-s, po diskutojnë tensionet në Ballkanin Perëndimor, mes thirrjeve për shtimin e pranisë ushtarake të aleancës për shkak të shqetësimeve...

Mucunski: VMRO është kundër që BDI të ketë kryeministër

“Pritja jonë është që Qeveria, gjegjësisht koalicioni qeverisës, të tregojë maturi, ndaj asaj që është përgjegjësi ndaj institucioneve të sistemit. Prej kohësh kemi bërë...