Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Mbahet panel diskutimi “Gjendja e gjuhës serbe në sistemin arsimor në mësimdhënien e rregullt dhe atë zgjedhore në Maqedoninë e Veriut”

Në kuadër të shënimit të 27 janarit – Ditës Nacionale të Serbëve në Maqedoninë e Veriut u mbajt sot panel diskutimi me temë “Gjendja e gjuhës serbe në sistemin arsimor në mësimdhënien e rregullt dhe atë zgjedhore në Maqedoninë e Veriut” të organizuar nën përkujdesin e Drejtorisë për zhvillimin e arsimit në gjuhën e pjesëtarëve të bashkësive të udhëhequr nga drejtoresha znj. Rozita Bllagojeviq.

Të pranishëm në këtë ngjarje ishin Zëvendësministri për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive z. Xhabir Doko, Konzuli i Republikës së Serbisë në vendin tonë znj. Aleksandra Gjurica, deputeti z. Mirosllav Jovanoviq, drejtori i Agjencisë për realizimin e të drejtave të bashkësive z. Eran Kurtish, drejtori i Drejtorisë për afirmimin dhe avancimin e kulturës të pjesëtarëve të bashkësive në Republikën e Maqedonisë së Veriut z. Admir Ujkanoviq, përfaqësuesja e Misionit të OSBE-së znj. Katerina Zhivkoviq, drejtorë të shkollave fillore dhe të mesme, si dhe mësimdhënës.

Gjatë bashkëbisedimit u shqyrtuan sfidat e komunitetit serb në procesin arsimor në vend dhe mundësitë për avancimin e mëtejshëm të interkulturalizmit, si proces i domosdoshëm për njohjen dhe respektimin e diversitetit gjuhësor dhe kulturor që paraqet predispozitë themelore të jetës më cilësore në bashkësi.

Latest Posts

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Mos i humbisni

Dosja e Prokurorisë: Liridona Ademaj u qëllua me armë nga afërsia

Detaje të reja po dalin rreth ngjarjes tragjike e cila ndodhi në orët e mbrëmjes së 29 nëntorit, datë kjo në të cilën u...

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...