Grubi: Korridori 8 shumë domethënës për qytetarët, ekonominë dhe për lidhje rajonale

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë – Artan Grubi i shoqëruar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski, zëvendësministri Bekim Rexhepi,...

Miroslav Lajçak konsultohet me ish-Këshilltarin e Ahtisarit


Lajçak konsultohet me ish-Këshilltarin e Ahtisarit.

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçaka ka njoftuar se sot në Bruksel e ka takuar nënsekretarin për politika të Jashtme dhe të Sigurisë të Finlandës, Kai Sauer, i cili ka qenë edhe këshilltar i lartë i Marti Ahtisaarit.

Ai ka thënë se Sauer e ka informuar lidhur me dialogun e Kosovës me Serbinë.

“E informova atë lidhur me mbarëvajtjen e dialogut Beograd-Prishtinë dhe zhvillimet e fundit. Mirënjohës për mbështetjen e vazhdueshme të fuqishme të Finlandës në dialogun e lehtësuar nga BE”, ka njoftuar Lajçak.

Mes viteve 2005-2007, kur Ahtisaari si përfaqësues special i Kombeve të Bashkuara angazhohej për gjetjen e statusit për Kosovën, Sauer ishte këshilltar i lartë i diplomatit.

Latest Posts

Nëse i shihni diku këta dy persona, lajmërojeni menjëherë policinë

Policia shpall në kërkim dy persona nga Drenasi Policia e Kosovës ka shpallur në kërkim dy persona nga Komuna e Drenasit, pasi dyshohen për veprat...

Berisha kërcënon Ramën para 11 shkurtit: Largohu, ose do përballesh me probleme të mëdha

Teksa ashpërsoi gjuhen ndaj Ramës që refuzoi të merrte pojesë në seancën parlamentare të kësaj të enjte I kërkuar nga opozita për sqarime...

Komisioni Evropian miratoi një donacion shtesë prej 22,5 milionë euro për sistemin rajonal të menaxhimit të mbeturinave

Pas nënshkrimit të Marrëveshjes për hua me Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, me të cilën u siguruan 55 milionë euro për zhvillimin e...

Grubi: Korridori 8 shumë domethënës për qytetarët, ekonominë dhe për lidhje rajonale

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë – Artan Grubi i shoqëruar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski, zëvendësministri Bekim Rexhepi,...