Grubi: Korridori 8 shumë domethënës për qytetarët, ekonominë dhe për lidhje rajonale

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë – Artan Grubi i shoqëruar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski, zëvendësministri Bekim Rexhepi,...

Osmani-Ludva: Çekia është aleati ynë në synimet tona si kryesues i OSBE-së për të ruajtur paqen dhe stabilitetin

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot ka pritur në takim ambasadorin e Republikës së Çekisë në Shkup, Jaroslav Ludva.

Duke theksuar marrëdhëniet e shkëlqyera bilaterale ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Republikës Çeke, ministri Osmani theksoi se vizita e ardhshme e kolegut çek Jan Lipavski në vendin tonë është konfirmim i miqësisë tradicionale dhe bashkëpunimit të gjerë sektorial.

Bashkëbiseduesit u dakorduan se të dy vendet realizojnë një partneritet të rëndësishëm në kuadër të OKB-së, NATO-s dhe OSBE-së dhe Republika Çeke mbetet një nga mbështetësit më të zëshëm të vendit tonë në drejtim të politikës së zgjerimit të BE-së.

Në takim u diskutua edhe për kryesimin aktual të vendit me OSBE-në dhe sfidat e sigurisë dhe ekonomike me të cilat po përballen vendet pas agresionit ushtarak rus kundër Ukrainës.

Latest Posts

Nëse i shihni diku këta dy persona, lajmërojeni menjëherë policinë

Policia shpall në kërkim dy persona nga Drenasi Policia e Kosovës ka shpallur në kërkim dy persona nga Komuna e Drenasit, pasi dyshohen për veprat...

Berisha kërcënon Ramën para 11 shkurtit: Largohu, ose do përballesh me probleme të mëdha

Teksa ashpërsoi gjuhen ndaj Ramës që refuzoi të merrte pojesë në seancën parlamentare të kësaj të enjte I kërkuar nga opozita për sqarime...

Komisioni Evropian miratoi një donacion shtesë prej 22,5 milionë euro për sistemin rajonal të menaxhimit të mbeturinave

Pas nënshkrimit të Marrëveshjes për hua me Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, me të cilën u siguruan 55 milionë euro për zhvillimin e...

Grubi: Korridori 8 shumë domethënës për qytetarët, ekonominë dhe për lidhje rajonale

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë – Artan Grubi i shoqëruar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski, zëvendësministri Bekim Rexhepi,...