Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Vrasja e adoleshentit 15 vite më parë nga policia ndez revoltat në Athinë e Selanik

Vrasja e një adoleshenti në greqi 15 vite më parë ka ndezur revoltat e rinisë në Athinë dhe Selanik këtë të mërkurë, në...

Osmani-Ludva: Çekia është aleati ynë në synimet tona si kryesues i OSBE-së për të ruajtur paqen dhe stabilitetin

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot ka pritur në takim ambasadorin e Republikës së Çekisë në Shkup, Jaroslav Ludva.

Duke theksuar marrëdhëniet e shkëlqyera bilaterale ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Republikës Çeke, ministri Osmani theksoi se vizita e ardhshme e kolegut çek Jan Lipavski në vendin tonë është konfirmim i miqësisë tradicionale dhe bashkëpunimit të gjerë sektorial.

Bashkëbiseduesit u dakorduan se të dy vendet realizojnë një partneritet të rëndësishëm në kuadër të OKB-së, NATO-s dhe OSBE-së dhe Republika Çeke mbetet një nga mbështetësit më të zëshëm të vendit tonë në drejtim të politikës së zgjerimit të BE-së.

Në takim u diskutua edhe për kryesimin aktual të vendit me OSBE-në dhe sfidat e sigurisë dhe ekonomike me të cilat po përballen vendet pas agresionit ushtarak rus kundër Ukrainës.

Latest Posts

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Vrasja e adoleshentit 15 vite më parë nga policia ndez revoltat në Athinë e Selanik

Vrasja e një adoleshenti në greqi 15 vite më parë ka ndezur revoltat e rinisë në Athinë dhe Selanik këtë të mërkurë, në...

Mos i humbisni

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...

Hamas: Mbi 60% e banesave në Gaza janë shkatërruar, rreth 50 mijë ton eksploziv goditën zonat e banuara

Rreth 61% e banesave në Gaza janë shkatërruar plotësisht, që nga nisja e luftës më 7 tetor. Nga 305 mijë njësitë e prekura,...