Grubi: Korridori 8 shumë domethënës për qytetarët, ekonominë dhe për lidhje rajonale

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë – Artan Grubi i shoqëruar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski, zëvendësministri Bekim Rexhepi,...

Grubi priti në takim ambasadorin e ri japonez, Kazuya Otsuka

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur sot në takim ambasadorin e ri të Japonisë në vendin tonë, z. Kazuya Otsuka.

Grubi dhe Otsuka bashkëbiseduan mbi raportet e deritanishme bilaterale mes dy vendeve dhe mundësitë për thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit, situatën politike në vend, rëndësinë e stabilitetit rajonal dhe mbi rrugëtimin europian të Maqedonisë së Veriut.

Grubi ka falënderuar shtetin japonez për përkrahjen e deritanishme aktive në realizimin e shumë projekteve të jetës cilësore përmes donacioneve dhe shprehu rëndësinë që ka kjo mbështetje për zhvillimin progresiv të vendit.

Ai njoftoi ambasadorin japonez edhe për situatën aktuale politike në vend, progresin që shënoi vendi në rrugëtimin europian me hapjen e negociatave të integrimit me Bashkimin Europian, përkushtimin për realizimin e procesit të reformave, miratimit të ndryshimeve kushtetuese, vetingut dhe luftën kundër krimit dhe korrupsionit.

Ambasadori japonez Otsuka shprehu përkrahjen konsistente të vendit të tij ndaj zhvillimit të qëndrueshëm të Maqedonisë së Veriut, përpjekjeve të reformimit progresiv dhe integrimit në Bashkimin Europian.

Latest Posts

Nëse i shihni diku këta dy persona, lajmërojeni menjëherë policinë

Policia shpall në kërkim dy persona nga Drenasi Policia e Kosovës ka shpallur në kërkim dy persona nga Komuna e Drenasit, pasi dyshohen për veprat...

Berisha kërcënon Ramën para 11 shkurtit: Largohu, ose do përballesh me probleme të mëdha

Teksa ashpërsoi gjuhen ndaj Ramës që refuzoi të merrte pojesë në seancën parlamentare të kësaj të enjte I kërkuar nga opozita për sqarime...

Komisioni Evropian miratoi një donacion shtesë prej 22,5 milionë euro për sistemin rajonal të menaxhimit të mbeturinave

Pas nënshkrimit të Marrëveshjes për hua me Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, me të cilën u siguruan 55 milionë euro për zhvillimin e...

Grubi: Korridori 8 shumë domethënës për qytetarët, ekonominë dhe për lidhje rajonale

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë – Artan Grubi i shoqëruar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoj Boçvarski, zëvendësministri Bekim Rexhepi,...