Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Sekuestrohen 50.600 euro të padeklaruara në Aeroportin e Shkupit

Drejtoria Doganore njoftojnë se janë sekuestruar 50.600 euro, të cilat pasagjeri nuk i ka paraqitur te doganierët në njësinë doganore Aeroport Shkup me hyrjen...

Mariçiq: Një përpjekje kolektive për anëtarësimin në BE

Procesi i shqyrtimit u zhvillua për 15 muaj, afërsisht 100 ditë, me angazhimin e mbi 1000 pjesëmarrësve dhe përgatitjen e 850 prezantimeve dinamike në...

Grubi uron A.K.V “Emin Duraku” me rastin e 75 vjetorit të themelimit

Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Emin Duraku” ka shënuar mbrëmë përmes një manifestimi 75 vjetorin e themelimit, me ç’rast pjesëarrës ishte dhe zëvendëskryeministri i...

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Ilhan Kyuchyuk: Do të ishte gabim i madh rikthimi i vetos bullgare

“Në aspekt bilateral, do të kemi një vit shumë të stuhishëm, joproduktiv”, tha për BNR eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk nga “Ripërtrije Europën”, reporter për Maqedoninë e Veriut në Parlamentin Evropian, transmeton bild.mk .

Sipas fjalëve të tij, rikthimi i vetos për Republikën e Maqedonisë së Veriut do të ishte një gabim i madh.

“Ky do të ishte një gabim i madh. Vetoja nuk ndikoi në asnjë mënyrë në marrëdhëniet e mira fqinjësore. Krejt e kundërta. Filluan lloje të ngjashme provokimesh, pak a shumë, që nga vendosja e vetos”.

Ajo që ndodhi me Hristijan Pendikov është për t’u dënuar dhe këtë e treguan institucionet evropiane, beson Kyuchuk. Ai e cilësoi tensionin mes dy vendeve si të lartë dhe shtoi se “nuk po ulet në shumë drejtime”.

Eurodeputeti theksoi edhe mekanizmin për monitorimin dhe “matjen” e gjuhës së urrejtjes, duke theksuar se ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, ka krijuar një “ekip të madh, ku do të përfshihen edhe përfaqësues të komunitetit bullgar”.

I pyetur se si do të reagonte Brukseli nëse Shkupi do t’i pengonte eurodeputetët bullgarë, politikanët dhe anëtarët e publikut të merrnin pjesë në ngjarjet lidhur me Goce Dellçev në fillim të shkurtit, Ilhan Kyuchuk u përgjigj:

“Nuk ka mundësi që institucionet evropiane të inkurajojnë një sjellje të tillë nga ana e autoriteteve maqedonase. Brukseli, as Strasburgu nuk mund ta pranojnë këtë si një qasje normale”.

“Nuk mund t’i konsiderojmë rastet si të izoluara. Megjithatë, së bashku me këtë, ne duhet të kërkojmë mekanizma që janë të qëndrueshëm. Duhet të ketë mekanizma monitorues në kuadër të marrëdhënieve dypalëshe”, tha Ilhan Kyuchyuk.

Ka shumë shembuj të vendeve me marrëdhënie të vështira historike – Sllovenia dhe Kroacia, Sllovenia dhe Italia. Nga pikëpamja e kujtesës historike kjo nuk është diçka e re, theksoi eurodeputeti.

Latest Posts

Sekuestrohen 50.600 euro të padeklaruara në Aeroportin e Shkupit

Drejtoria Doganore njoftojnë se janë sekuestruar 50.600 euro, të cilat pasagjeri nuk i ka paraqitur te doganierët në njësinë doganore Aeroport Shkup me hyrjen...

Mariçiq: Një përpjekje kolektive për anëtarësimin në BE

Procesi i shqyrtimit u zhvillua për 15 muaj, afërsisht 100 ditë, me angazhimin e mbi 1000 pjesëmarrësve dhe përgatitjen e 850 prezantimeve dinamike në...

Grubi uron A.K.V “Emin Duraku” me rastin e 75 vjetorit të themelimit

Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Emin Duraku” ka shënuar mbrëmë përmes një manifestimi 75 vjetorin e themelimit, me ç’rast pjesëarrës ishte dhe zëvendëskryeministri i...

Kaosi në Kuvend, Salianji: Rama i vuri flakën parlamentit, po funksionojnë në kushtet e një junte

Pasi buxheti u votua nen për nen në 8 minuta, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla mblli seancën plenare dhe tha se senca e radhës...

Mos i humbisni

Bekim Neziri po e shndërron degën e BDI në Çair në një Institucion të mirëfilltë!

Koment – Redaksia Flaka Funksionimi i degës së Bashkimit Demokratik për Integrim në Çair, po shndërrohet në model unik që duhet ndjekur nga degët e...

Ish ambasadori Misajllovski e krahason Osmanin me Kisinxherin

Këshilli Ministror i OSBE-së ka përfunduar me sukses – takim ky historik i organizatës që gjatë këtij viti u drejtua nga vendi ynë, u...

Ekzekutimi i Santiago Malkos, Blendi Teta mohon pëfshirjen: Nëse nuk i tregoja vendndodhjen e vëllezërve Duka, Martinaj më kërcënoi se do më muroste

Blendi Teta ka dëshmuar në procesin gjyqësor ku të pandehur në mungesë janë Leonard dhe Elis Duka, Fatmir Hyseni, Oltion Logu, Aleksandër Manxhaku dhe...

Dosja e Prokurorisë: Liridona Ademaj u qëllua me armë nga afërsia

Detaje të reja po dalin rreth ngjarjes tragjike e cila ndodhi në orët e mbrëmjes së 29 nëntorit, datë kjo në të cilën u...

Në tubimin e partisë së Daçiqit në Bllacë këndohet “Vuçiq o p****”

Një video nga Bllaca ku Vuçiqi fyhet rëndë tronditi koalicionin dhjetëvjeçar PPS-PSS, socialistët kërkojnë falje për videon dhe thonë se janë partner besnik. A...