Afrim Gashi rikthehet në përqafim të Mickoskit dhe VMRO DPMNE

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski dhe ai i Alternativës, Afrim Gashi janë parë mbrëmjen e sotme në Kuvend. Gjatë daljes nga Kuvendi, kreu i...

Vendet baltike mirëpresin dorëzimin e planifikuar të tankeve gjermane “Leopard 2”

Vendet baltike si Estonia, Letonia dhe Lituania kanë mirëpritur dërgimin e planifikuar të tankeve gjermane “Leopard 2” në Ukrainë.

 

 

“Ky është një hap i rëndësishëm për të ndihmuar Ukrainën kundër agresionit të vazhdueshëm të Rusisë”, shkroi sot në Twitter ministri i Jashtëm estonez, Urmas Reinsalu.

 

 

Ministri i Punëve të Jashtme të Letonisë, Edgars Rinkēvičs postoi në Twitter një foto të dy tankeve “Leopard”, ndërsa ministri i Punëve të Jashtme të Lituanisë, Gabrielius Landsbergis postoi një foto të një tanku me flamurin e Ukrainës ku shkruhej “Tanke schön”, ‘faleminderit’, duke iu referuar vendimit gjerman për dërgimin e tankeve “Leoprad” në Kiev.

 

 

Qeveria gjermane i ka ofruar Ukrainës 14 tanke moderne “Leopard” nga stoqet gjermane. Vendet baltike kanë qenë të prera në kërkesat e tyre duke i bërë thirrje Berlini t’i dorëzojë ato në Kiev.

Latest Posts

Shtëpia e Bardhë: Balona kineze përgjimi kanë fluturuar mbi pesë kontinente

Në të shkuarën katër balona spiune kineze kanë fluturuar mbi Shtetet e Bashkuara mbi vendndodhje që konsideroheshin “me interes për kinezët”, tha Pentagoni të...

Pas vizitës në Londër/ Zelensky mbërrin në Paris. Darkë pune me Macron e Scholz

Presidenti francez Emmanuel Macron ka mirëpritur mbrëmjen e kësaj të mërkure, presidentin ukrainas Volodymir Zelensky dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz, për një darkë...