Sot parashikohet të bie borë në Kosovë


Moti sot, vranët dhe me borë.

Për të enjten parashikohet të mbajë mot i vranët dhe kohë pas kohe pritet të ketë reshje lokale bore.

Në zona të caktuara, pritet të jenë edhe në formë të shiut, sidomos në Rrafshin e Dukagjinit, ku në përgjithësi reshjet do të jenë më të pakta.

Temperaturat do të pësojnë ulje, me minimale që do të luhaten prej -2 deri në 1 gradë Celsius, ndërsa ato maksimale prej 1 deri në 5 gradë Celsius, shkruan MeteoKosova.

Vonë në mbrëmje, pritet të arrijë një valë e re me të reshura, kryesisht në formë të borës, lokalisht të dendura.

Era do të fryjë drejtimesh të ndryshme, e cila kohë pas kohe pritet të jetë e fuqishme, me shpejtësi prej 15-40 km/h.