Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Tanke amerikane në Ukrainë/ Biden: Dërgojmë 31 “Abrams” për t’u bërë ballë sulmeve ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të dërgojnë 31 tanke të tipit “Abrams” në Ukrainë.

 

Lajmi u dha nga vetë kreu i shtëpisë së bardhë, Xho Bajden.

 

Brenda disa muajsh 31 tanke “Abrams” do t’i dorëzohen Ukrainës .Tanket “Abrams” janë tanket më të afta në botë. Ne po i japim gjithashtu Ukrainës pjesët dhe pajisjet e nevojshme për t’i mbajtur në mënyrë efektive këto tanke në fushën e betejës.

 

Ky është vendimi i dytë pas atij të marrë nga Gjermania për dërgimin e 14 tankeve “Leopard 2” në Ukrainë, akt që u përshëndet dhe nga presidenti amerikan.

 

Gjermania nuk më detyroi të ndryshoja mendje. Ne donim të siguroheshim që të jemi të gjithë bashkë në mbështetje ndaj Ukrainës.

 

Ndërkohë, liderë kryesorë në perëndim kanë biseduan së bashku për të koordinuar bashkëpunimin në lidhje me ndihmat ushtarake për Ukrainën.

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...

Panariti: Mbështetja për bujqësinë, shumë më pak se Kosova e Maqedonia e Veriut

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka deklaruar se mbështetja në bujqësi në vendin tonë është shumë herë më e ulët se në...