Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Vrasja e adoleshentit 15 vite më parë nga policia ndez revoltat në Athinë e Selanik

Vrasja e një adoleshenti në greqi 15 vite më parë ka ndezur revoltat e rinisë në Athinë dhe Selanik këtë të mërkurë, në...

Tanke amerikane në Ukrainë/ Biden: Dërgojmë 31 “Abrams” për t’u bërë ballë sulmeve ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të dërgojnë 31 tanke të tipit “Abrams” në Ukrainë.

 

Lajmi u dha nga vetë kreu i shtëpisë së bardhë, Xho Bajden.

 

Brenda disa muajsh 31 tanke “Abrams” do t’i dorëzohen Ukrainës .Tanket “Abrams” janë tanket më të afta në botë. Ne po i japim gjithashtu Ukrainës pjesët dhe pajisjet e nevojshme për t’i mbajtur në mënyrë efektive këto tanke në fushën e betejës.

 

Ky është vendimi i dytë pas atij të marrë nga Gjermania për dërgimin e 14 tankeve “Leopard 2” në Ukrainë, akt që u përshëndet dhe nga presidenti amerikan.

 

Gjermania nuk më detyroi të ndryshoja mendje. Ne donim të siguroheshim që të jemi të gjithë bashkë në mbështetje ndaj Ukrainës.

 

Ndërkohë, liderë kryesorë në perëndim kanë biseduan së bashku për të koordinuar bashkëpunimin në lidhje me ndihmat ushtarake për Ukrainën.

Latest Posts

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Vrasja e adoleshentit 15 vite më parë nga policia ndez revoltat në Athinë e Selanik

Vrasja e një adoleshenti në greqi 15 vite më parë ka ndezur revoltat e rinisë në Athinë dhe Selanik këtë të mërkurë, në...

Mos i humbisni

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...

Hamas: Mbi 60% e banesave në Gaza janë shkatërruar, rreth 50 mijë ton eksploziv goditën zonat e banuara

Rreth 61% e banesave në Gaza janë shkatërruar plotësisht, që nga nisja e luftës më 7 tetor. Nga 305 mijë njësitë e prekura,...