“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Vijojnë protestat në SHBA kundër policëve që dhunuan të riun afro-amerikan

Për të dytën ditë radhazi, mijëra njerëz marshuan në rrugët e qyteteve amerikane, duke protestuar kundër sjelljes së dhunshme të policisë. Tubimet pasuan publikimin e një videoje që tregon 5 oficerë në qytetin jugor amerikan Memfis duke dhunuar për vdekje 29-vjeçarin afrikano-amerikan Tyre Nichols.

 

 

Protestuesit u mblodhën në Nju York, Atlanta, Boston, Los Angeles, San Francisco dhe Portland duke ngritur pankarta që mbanin emrin e 29-vjeçarit dhe duke bërë thirrje për t’i dhënë fund abuzimeve me autoritetin.

 

 

Ndërkohë Departamenti i Policisë së Memfisit ka shpërbërë të ashtuquajturën njësi speciale “Scorpion”, oficerët e së cilës akuzohen për vrasjen e afro-amerikanit, Tire Nichols.

 

 

Njësia në fjalë përbëhet nga 50 persona, me mision uljen e nivelit të krimit në zona të veçanta. Por tani ajo është duke u shfuqizuar pas publikimit te videos e cila u bë virale në rrjete sociale.

 

 

Familja e viktimës e mirëpriti vendimin, duke e quajtur atë të përshtatshëm, të denjë dhe të drejtë për të gjithë qytetarët e Memfisit.

Latest Posts

Ngjarja tragjike në Tuz/ Iliri vrau Sheilën 19-vjeçare në sy të familjes pasi ajo i tha se nuk e donte më

Në Gjykatën e Lartë në Podgoricë, Ilir Gjokaj ka rrëfyer vrasjen e nëntëmbëdhjetëvjeçares Sheila Bakia para shtëpisë së saj në Tuzi, ku ka plagosur...

Nën betim, Boris Johnson mohon se ka gënjyer për festat në pandemi

Ish-kryeministri britanik, Boris Johnson, ka insistuar “me dorë në zemër” se nuk i ka gënjyer kurrë ligjvënësit për disa festa që janë mbajtur gjatë...

Pritshmëritë nga marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi

Fundjavën që shkoi Kosova dhe Serbia u pajtuan në Ohër mbi zbatimin e një plani evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre. E mirëpritur në...