Ankthi nuk ka mbaruar për yllin e Liverpool, i ati ende mbetet i zhdukur!

Makthi per futbollistin e Liverpool, Luis Diaz nuk ka fund. Ylli i kombëtares së Kolumbisë mbetet në pritje të lajmeve pozitive për situatën që...

TË FUNDIT

Rita Ora uron shqiptarët për Ditën e Pavarësisë, poston foto me presidenten Osmanin: Gëzuar nga familja jonë!

Ylli shqiptar me famë botërore, Rita Ora ka uruar festën e Ditës së Pavarësisë kombit shqiptar.   Përmes një postimi në rrjetet sociale Rita ka...

Rexhepi: Miratohet marrëveshja për projektim të rrugës Tetovës – Prizren

Me propozim të MTL, qeveria e RMV-së miratoi tekstin e marveshjes për projektim të një tjetër projekti strategjik dhe të shumë pritur atë të...

Miratohet marrëveshja për projektim të rrugës Tetovë – Prizren/ Grubi: Vazhdojmë punën në drejtim të përforcimit të lidhjeve tona kombëtare

Në seancën e sotme qeveritare është miratuar marrëveshja për projektimin e rrugës Tetovë-Prizren, lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi. Grubi...

Këshilltari i kryeministrit: Populli është kundër Zajednicës, injorimi i Kurtit është në kundërshtim me vullnetin e popullit


Situatë e zhvillimeve të shumta është tani për tani në Kosovë.

Asociacioni i komunave me shumicë serbe është kërkuar vazhdimisht nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian, si formë e “plotësimit” të marrëveshjes evropiane.

Por një gjë e tillë ka vazhduar të kundërshtohet nga Qeveria e Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Albin Kurti.

Nesër, pritet të jetë një ditë e rëndësishme sa i përket kësaj situate të krijuar për Asociacionin.

Në objektin e ambasadës amerikane në Prishtinë pritet që të zhvillohet një takim i rëndësishëm në mes palës amerikane dhe përfaqësuesve të partive opozitare në vend, një përfaqësuesi nga Presidenca si dhe nga Kuvendi.

Por kësaj thirrje të ambasadës amerikane ende publikisht nuk i është përgjigjur Qeveria e Kosovës.

Këshilltari i kryeministrit Kurti, Erzen Vraniqi, ka deklaruar se populli e ka votuar me shumicë dërmuese Lëvizjen Vetëvendosje dhe Kurtin si kryeministër, për vlerat dhe parimet politike për të cilat ai qëndron dhe i përfaqëson, përfshirë këtu kundërshtimin e Zajednicës.

Me këtë rast, Vrasniqi tha se populli është kundër Zajednicës dhe se insistimi për të dhe injorimi i Albin Kurtit është në kundërshtim me vullnetin e popullit të Kosovës.

“Populli e ka votuar me shumicë dërmuese Lëvizjen VETËVENDOSJE! dhe Albinin kryeministër për vlerat dhe parimet politike për të cilat ai qëndron dhe i përfaqëson, përfshirë kundërshtimin e Zajednicës!.Populli është kundër Zajednicës!.Insistimi për Zajednicën dhe injorimi i Albin Kurtit është në kundërshtim me vullnetin e popullit të Kosovës!”,tha ai.

Po ashtu Vraniqi tha se “Zajednica nuk kalon”.

Duhet përkujtuar që si fillim ishte përmendur zv/kryeministri Emilia Rexhepi që do të përfaqësojë Qeverinë e Kosovës në këtë takim, por më pas nuk është konfirmuar asgjë.

Nuk dihet nëse si përfundim Kurti ka vendosur që të shkojë vetë, apo të dërgojë dike tjetër në këtë takim tejet të rëndësishëm.

Pavarësisht insistimit të aleatëve të Kosovës që Asociacioni i komunave me shumicë serbe të nënshkruhet si marrëveshje, një gjë e tillë nuk është përkrahur nga Lëvizja Vetëvendosje dhe vetë Kurti.

Latest Posts

Rita Ora uron shqiptarët për Ditën e Pavarësisë, poston foto me presidenten Osmanin: Gëzuar nga familja jonë!

Ylli shqiptar me famë botërore, Rita Ora ka uruar festën e Ditës së Pavarësisë kombit shqiptar.   Përmes një postimi në rrjetet sociale Rita ka...

Rexhepi: Miratohet marrëveshja për projektim të rrugës Tetovës – Prizren

Me propozim të MTL, qeveria e RMV-së miratoi tekstin e marveshjes për projektim të një tjetër projekti strategjik dhe të shumë pritur atë të...

Miratohet marrëveshja për projektim të rrugës Tetovë – Prizren/ Grubi: Vazhdojmë punën në drejtim të përforcimit të lidhjeve tona kombëtare

Në seancën e sotme qeveritare është miratuar marrëveshja për projektimin e rrugës Tetovë-Prizren, lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi. Grubi...

Mos i humbisni

Fatmir Limaj: Vuçiç përfaqëson llumin e shoqërisë serbe

Fatmir Limaj e konsideroi Aleksander Vucic llumin e shoqërise serbe.   Deklaratat ish-drejtuesi iu UCK I bëri në emisionin QuoVadis.   “Është e habitshme se në cfarë...

Putini firmos buxhetin më të madh të Rusisë, i rrit shpenzimet për ushtrinë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e nënshkroi të hënën një buxhet kombëtar për tri vjetët e ardhshme, sipas të cilit shpenzimet do të...

Mickoski në front me Apasievin – kundër BE-së dhe shqiptarëve në Maqedoni

Frontit anti-shqiptar të ultranacionalisti, udhëheqësit të grupit anti-NATO dhe anti-BE, Dimitar Apasiev i është bashkangjitur edhe opozitari Hristijan Mickoski bashkë me VMRO-DPMNE-në, shkruan Politiko.mk Të dy...