Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Novak Gjokoviq fiton për herë të 10-të në Australian Open

Tenisti serb, Novak Gjokoviq, për herë të dhjetë ka fituar në turneun e tenisit Australian Open.

 

 

Ai fitoi më 29 janar kundër Stefanos Tsitsipas me rezultat 3:0 në sete.

 

 

Me këtë fitore, Gjokanoviq arriti titullin e 22-të të Grand Slam-it, i cili e barazoi me spanjollin, Rafael Nadal, për numrin e titujve në turnetë më prestigjioze në botën e tenisit.

 

 

Ky është gjithashtu titulli i dhjetë për Gjokoviq në Australi, i cili theu rekordin e vet.

 

 

Nga e hëna, 35-vjeçari do të jetë sërish numri një në listën e tenistëve më të mirë në botë, ku do të zëvendësojë spanjollin Carlos Alcaraz, i cili nuk luajti për shkak të një lëndimi.

 

Në një ndeshje që zgjati dy orë e 56 minuta, Gjokoviq fitoi gjithsej 112 pikë, ndërsa tenisti grek 84.

 

 

Tenisti numër një në botë në kategorinë e meshkujve humbi vetëm një set në shtatë ndeshje.

 

 

Babai i Gjokoviqit, Sërgjan Gjokoviq, nuk ishte i pranishëm në Rod Laver Arena, ashtu siç nuk ishte i pranishëm në ndeshjen gjysmëfinale, pasi ishte incizuar më 25 janar duke bërë fotografi me mbështetës së presidentit rus, Vladimir Putin në turneun e tenisit, Australian Open.

 

 

Babai i Gjokoviqit shihet duke u fotografuar me mbështetësit e Putinit

 

Gjokoviq përballet me dëbim nga Australia

Për këtë ka folur edhe Gjokoviq, i cili ka thënë se fotografitë e babait të tij janë “keqinterpretuar”, dhe se ai dhe familja e tij nuk e përkrahin dhunën apo luftën.

 

 

Vitin e kaluar, Gjokoviq nuk mori pjesë në Australian Open, pasi u dëbua nga vendi më 16 janar 2022, pasi nuk ishte vaksinuar kundër koronavirusit.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...