Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Protestohet sot në Prishtinë kundër Asociacionit


Sot protestohet në Prishtinë kundër Asociacionit.

Përkrahës të Lëvizjes Vetëvendosje sot do të protestojnë kundër presionit ndërkombëtar për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Protesta do të zhvillohet në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë në orën 12:00, njofton Klan Kosova.

Kujtojmë se të hënën Fondacioni Friedrich Ebert (FES) në Prishtinë ka prezantuar draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP).

Sipas këtij draft-statuti, Asociacioni do të formohet në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, transmeton Klan Kosova.

Mirëpo përkundër presionit ndërkombëtar, kryeministri Albin Kurti është duke refuzuar që ta themelojë Asociacionin me arsyetimin se një gjë e tillë do ta pengonte funksionalizimin normal të shtetit të Kosovës.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...