Agim Ademi e konfirmon: Kosovë-Izraeli, me praninë e publikut

Ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Izraelit, e planifikuar të zhvillohet më 12 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë do të zhvillohet me praninë e...

TË FUNDIT

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Transformimi digjital deri në inovacione/ Halili: FIZHT deri më tani ka mbështetur rreth 90 projekte inovative

Sot, së bashku me Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore dhe partnerët tanë @Increasing Market Employability, organizuam një sesion informativ për sfidën “Me transformimin digjital deri në inovacione”.

Në këtë ngjarje morën pjesë ndërmarrje nga sektori i agro-ushqimit nga Shkupi, të cilët patën mundësinë të njihen më hollësisht me kushtet dhe kriteret e sfidës nga ekipi i FIZHT dhe IME.

DFIZHT Halili theksoi se: “FIZHT deri më tani ka mbështetur rreth 90 projekte inovative nga ky sektor, me investime të përbashkëta prej gjithsej 13.5 milionë euro. Pres që ky numër të rritet ndjeshëm përmes mundësisë që ofrojmë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme për të nisur më shpejt procesin e digjitalizimit dhe transformimit digjital të proceseve të biznesit. Ky hap është i nevojshëm për ndërmarrjet që duan të ecin përpara, të bëhen më efikase dhe konkurruese në treg”.

Buxheti i përgjithshëm i sfidës është 18.450.000 denarë. Më shumë detaje rreth sfidës janë në dispozicion në: https://fitr.mk/digitalna-transformacija/

Sesioni tjetër informativ është në Manastir, më 03.02.2023. Të gjithë palët e interesuara mund të paraqiten në: lidija.angelkova@predaplus.eu

https://www.facebook.com/photo/?fbid=742792014077934&set=pcb.742792484077887

Latest Posts

Të shtëna me armë pranë Universitetit të Nevadës në SHBA, raportohet për viktima

Të shtëna me armë janë regjistruar ditën e mërkurë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas, ku raportohet se ka patur disa persona...

Panik në Bruksel, larje hesapesh mes bandave! Plagosen tre persona

Brukseli është tronditur sërish mbrëmjen e së mërkurës, ku si pasojë e të shtënave me armë kanë mbetur tre persona të plagosur.   Mediat belge...

Mos i humbisni

Spasovski: Vanja ka vdekur nga plaga me armë zjarri, janë gjetur dy armë në afërsi të Shkupit

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski në një deklaratë të mbajtur mbrëmë në lidhje me pyetjen nëse Vanja, vajza 14-vjeçare, ka qenë e...

Moti i acartë shkakton 3 viktima në Gjermani

Prej disa ditësh Gjermani është “pushtuar” nga moti i acartë, dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën.   Gjithashtu prej 3 ditësh është i...

Frika nga një “Çernobil i ri”, ngrihet alarm për një rrjedhje në fabrikën e mbetje radioaktive

Sellafield, objekti bërthamor më i rrezikshëm i Evropës, ka një rrjedhje të përkeqësuar nga një kapanon i madh mbetjesh radioaktive që mund të rrezikojë...