Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Gjeloshaj: Krenar që shqiptarët në Mal të Zi janë bartës të vlerave properëndimore dhe euroatlantike

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë aleati ynë kryesor dhe ne jemi krenarë që shqiptarët në Mal të Zi janë bartës të vlerave properëndimore dhe euroatlantike, tha Nik Gjeloshaj, kryetar i Komunës së Tuzit dhe lider i Alternativës Shqiptare (ASH).

Sipas njoftimit të ASh-së, këtë ai e ka thënë në Uashington gjatë një bisede me senatorin Joni Ernst, bashkëkryetar për Çështjet Shqiptare. “Theksova rëndësinë e bashkëpunimit dhe marrëdhënieve të shkëlqyera miqësore mes popullit amerikan dhe atij shqiptar”, tha Gjeloshaj.

Ai po ashtu ka thënë se Senatorin Ernst e ka njohur me situatën politike në Mal të Zi si dhe me gjendjen e shqiptarëve dhe ndër të tjera me planet zhvillimore të Komunës së Tuzit.

“Me mirënjohje të madhe për punën e administratës sonë dhe për bashkëpunimin me diasporën tonë në SHBA. Senatorja Ernst na falënderoi për faktin se jemi popull proamerikan dhe na siguroi fuqishëm se do të vazhdojë të mbështesë shqiptarët, si dhe të gjitha veprimet dhe iniciativat e tyre”, përfundoi Gjeloshaj.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...