Uniformat e Policisë edhe në gjuhën shqipe, Grubi: Mision i kryer me sukses

Në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi Dekreti për uniformat e policisë, të cilin Qeveria e miratoi para një viti në bazë të...

Dita e tretë e stuhisë vdekjeprurëse në pjesën jugore të Amerikës

Një stuhi vdekjeprurëse po godet një pjesë të madhe të jugut amerikan me reshje të dendura shiu dhe dëbore që vazhdon për të tretën ditë rradhazi.

 

Si rezultat i stuhisë, të mërkurën u anuluar mbi 2 mijë fluturime, me shumicën e tyre në dy aeroportet kryesore të Dallasit në Teksas, që cilësohen si qendra kryesore për dy kompanitë ajrore “American Airlines” dhe “Southwest Airlines”.

 

Stuhia ka shkaktuar ndërprerje energjie për qindra mijëra klientë, duke detyruar mbylljen e shkollave dhe përkeqësuar edhe më shumë kushtet për ngarjen e makinës.

 

Paralajmërime për motin e ashpër janë lëshuar për një zonë që shtrihet nga kufiri perëndimor i Teksasit me Meksikën, përgjatë Oklahomës, Arkansasit dhe Luizianës dhe deri në pjesën perëndimore të shtetit Tenesi dhe veriun e Misisipit.

 

Moti i ashpër fajësohet për të paktën gjashtë vdekje në shtetin e Teksasit./voa

Latest Posts

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...

Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Uniformat e Policisë edhe në gjuhën shqipe, Grubi: Mision i kryer me sukses

Në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi Dekreti për uniformat e policisë, të cilin Qeveria e miratoi para një viti në bazë të...