Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

SHBA-të rrisin praninë ushtarake në Filipine

Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan se do të rrisin praninë ushtarake amerikane në Filipine.

 

 

Forcave amerikane iu dha akses në katër kampe të tjera ushtarake, duke i dhënë efektivisht Uashingtonit terren të ri për të rritur vigjilencën ndaj Kinës.

 

 

Të dy vendet e bënë publike marrëveshjen gjatë vizitës së Sekretarit të Mbrojtjes të SHBA-së, Lloyd Austin në Filipine, për të forcuar aleancat e sigurisë së SHBA-së në Azi.

 

 

Austin falënderoi Filipinet që lejuan SHBA-në të zgjerojë praninë e saj. Filipinet janë aleati më i vjetër i Uashingtonit në Azi.

 

 

Njoftimi për rritje të pranisë ushtarake amerikane vjen pasi tensionet midis Kinës dhe Tajvanit janë në rritje, dhe Kina është ka mosmarrëveshje territoriale me Filipinet dhe vendet e tjera të rajonit.

 

 

Filipinet kanë qenë shtëpi e dy prej bazave më të mëdha ushtarake amerikane, por ato u mbyllën në vitet 1990.

 

 

Kushtetuta e Filipineve ndalon krijimin e bazave përhershme të trupave të huaja, por Marrëveshja e Bashkëpunimit të Përforcuar të Mbrojtjes të vendeve lejon që forcat vizitore të SHBA-ve të qëndrojnë në kampet e përcaktuara Filipine.

 

 

Udhëheqësit amerikanë kanë kërkuar prej kohësh të riorientojnë politikën e jashtme të SHBA-së drejt forcimit të Kinës, si një konkurrent i rëndësishëm ushtarak dhe ekonomik.

Latest Posts

Vriten me thikë dy gra në një qendër myslimane në Portugali

I dyshuari për vrasjen me thikë të dy grave në një qendër myslimane ismailite në Lisbonë është qëlluar nga Policia portugeze.   Gratë ishin anëtare të...

Zenku – Aliu: Fronti pro-europian betonon bindjen e shumicës së shoqërisë për integrim në BE

“Ndikimi rus vërehet tek blloku politik maqedonas. VMRO-DPMNE dhe E majta dita ditës po izolohen. Informacionet flasin që ka deputetë nga VMRO-DPMNE me orientim...

Pas 3 muajsh konsultime/ Miratohet ligji për tatimin e profesioneve të lira

Pas 3 muajsh konsultime, projektligji për tatimin e profesioneve të lira u miratua në Komisionin e Ekonomisë, mes debatesh dhe kundërshtimesh nga ana e...