Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Stuhitë godasin shtetet jugore të SHBA/ Anulohen mijëra fluturime, shtohen aksidentet, mbyllen shkollat

Stuhi dëbore dhe reshje të dendura shiu përfshinë sërish disa pjesë të SHBA-së jugore duke ndërprerë udhëtimet. Linjat ajrore amerikane anuluan më shumë se 2300 fluturime, në aeroportet në Dallas dhe Austin që janë më të prekurit.

 

Dhjetëra aksidente në rrugë u raportuan për shkak të motit të keq.

 

Vetëm në Teksas, më shumë se 340 mijë njerëz vijojnë të jenë pa energji elektrike ndërsa disa shkolla janë mbyllur. Shërbimi Kombëtar i Motit bëri të ditur se stuhia do të kalojë në pjesën më të madhe të shteteve jugore. Më shumë se 40 milionë njerëz, janë paralajmëruar të bëjnë kujdes për shkak të stuhive.

 

Ekipet e urgjencës në Teksas i janë përgjigjur qindra thirrjeve për aksidente që në disa raste kanë rezultuar fatale. Disa departamente të policisë lokale u kërkuan shoferëve që të shmangin udhëtimet deri në përmirësimin e motit.

 

Ndërsa rajonet qendrore dhe perëndimore në SHBA pritet të përballen me uljen e ndjeshme të temperaturave, që mund të arrijnë deri në minus 40 gradë Celsius.

 

Kjo është hera e dytë që Shtetet e Bashkuara goditen nga moti i keq. Gjatë Krishtlindjes se vitit të kaluar, stuhia dimërore shkaktoi 21 viktima, ndërsa mijëra të tjerë mbetën pa energji elektrike për më shumë se një javë.

 

Latest Posts

Rikthimi i basteve online/ Fidel Ylli tregon detajet, si do procedohet në vazhdim dhe qëllimi i qeverisë

Rikthimi i basteve online është një ka temat që ka ngjallur mjaft debat në vendin tonë. Të shumtë janë ata që e kanë kritikuar...

Marrëveshja Kosovë – Serbi/ Franca e Gjermania bëjnë thirrje për zbatimin e saj

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka deklaruar se pret që Qeveria e Kosovës të nisë bisedimet për formimin e Asociacionit të komunave...