Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Scholz: Qeveria gjermane do të vazhdojë të punojë ngushtë me Melonin

Qeveria gjermane dëshiron të vazhdojë bashkëpunimin e saj të ngushtë me udhëheqjen e re italiane nën kryeministren e djathtë Giorgia Meloni, deklaroi kancelari gjerman Olaf Scholz.

 

 

”Të dy vendet kanë lidhje të ngushta politike, ekonomike dhe kulturore”, tha ai pas vizitës inauguruese të Melonit në Gjermani.

 

 

Italia është një “tokë e dëshirës” për shumë gjermanë. Të dyja qeveritë janë të vendosura për të vazhduar bashkëpunimin e tyre të ngushtë”, shtoi Scholz.

 

 

Scholz nënvizoi unitetin që bashkon të dy vendet në mbështetjen e tyre për Ukrainën kundër pushtimit të Moskës.

 

 

Scholz tha gjithashtu se po punohej për një plan që ai ra dakord me paraardhësin e Melonit, Mario Draghi gjatë një vizite në Romë në dhjetor 2021, që synonte rritjen e bashkëpunimit midis dy kombeve.

Latest Posts

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Si mbërritën deri tek akpadia penale ndaj ish-presidentit, prokurorët e Manhatanit?

Akuza penale e ngritur ndaj ish-Presidentit Donald Trump në Nju Jork, rrjedh nga një pagesë për të siguruar heshtjen e aktores së filmave pornografikë...