“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Tensionet në kulm/ Balona e dytë kineze në SHBA?! Dyshohet se është paisje spiune

Pentagoni ka konfirmuar një tjetër balonë të dyshimtë kineze mbi Amerikën Latine.

 

Është ende e paqartë vendndodhja aktuale e balonës, por një zyrtar tha se ka informacione që balona po shkon drejt Shteteve të Bashkuara.

 

PATRICK RYDER

ZËDHËNËSI I PENTAGONIT

 

“Kemi raporte për një balonë që fluturon mbi Amerikën Latine. Ne besojmë se kjo është një tjetër balonë spiune kineze. Në këtë fazë, ne nuk kemi asnjë informacion tjetër”

 

Konfirmimi vjen një ditë pasi një tjetër balonë u vu re në hapësirën ajrore të SHBA-së mbi Montana.

 

Kina pranoi të premten se balona në hapësirën ajrore të SHBA-së është një pajisje e saj e përdorur për qëllime civile dhe që kishte devijuar drejtimin për shkak të motit.

 

Ministria e jashtme e Kinës u shpreh përmes një deklarate të shtunën se balona shërbente për kërkime meteorologjike.

 

Incidenti vjen në mes të tensioneve të shtuara mes dy vendeve. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken shtyu udhëtimin në Kinë duke thënë se prania e balonës ishte një akt i papërgjegjshëm.

 

Vizita ishte parashikuar të zhvillohej në datën 5 shkurt.

 

 

 

Latest Posts

Berisha prezanton kandidatin për Burrelin: Bojkoti i zgjedhjeve vendore, gabim që nuk përsëritet

Kreu i “Foltores”, Sali Berisha edhe këtë të enjte ka vijuar prezantimin e kandidatëve të tij për zgjedhjet vendore të 14 majit. Këtë herë...

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...