Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Anëtarësimi i Kosovës në INTERPOL, kërkohet koordinim me aleatët ndërkombëtarë


Në vitin 2018 Kosova kishte aplikuar për anëtarësim në INTERPOL.

Por, me 68 vota për, 51 kundër dhe 16 abstenime, vendi nuk ishte pranuar në këtë organizatë ndërkombëtare të sigurisë.

Që nga ajo kohë, nuk është ndërmarrë ndonjë hap për aplikim në këtë mekanizëm.

Policia e Kosovës thotë se i plotësojnë të gjitha kriteret, por që aplikimi është në duart e Ministrive.

“Policia e Kosovës plotëson të gjitha kriteret teknike dhe profesionale dhe është e gatshme për të qenë pjesë e INTERPOL-it. Ndërsa, çështjet e procesit të aplikimit nuk bien në domenin e PK-së dhe duhet adresuar në Ministritë përkatëse”, thonë nga PK-ja.

Televizioni tëvë1 ka tentuar të marr informacione rreth ecurisë së kësaj çështjeje, por nga Ministria e Punëve të Brendshme nuk kanë kthyer përgjigje.

E ish-drejtori i Policisë anëtarësimin në këtë organizatë e lidh me dialogun me Serbinë.

Sipas tij, aplikimi duhet bërë në koordinim me aleatët ndërkombëtarë.

Kurse, eksperti i sigurisë tregon se mos-anëtarësimi në INTERPOL i shkakton probleme Policisë së Kosovës.

Interpoli është organizata më e madhe e policisë globale, e përbërë nga 194 vende anëtare.

Latest Posts

Rikthimi i basteve online/ Fidel Ylli tregon detajet, si do procedohet në vazhdim dhe qëllimi i qeverisë

Rikthimi i basteve online është një ka temat që ka ngjallur mjaft debat në vendin tonë. Të shumtë janë ata që e kanë kritikuar...

Marrëveshja Kosovë – Serbi/ Franca e Gjermania bëjnë thirrje për zbatimin e saj

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka deklaruar se pret që Qeveria e Kosovës të nisë bisedimet për formimin e Asociacionit të komunave...