Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Murtezani: Presim epilogun e bisedimeve LSDM-ASH, ne nuk bisedojmë nëpërmjet mediumeve

Drejtori i MEPSO-s, Orhan Murtezani sonte në “Top Tema” ka thënë se deri në momenti që nuk ka epilog përfundimtar në bisedimet mes LSDM-së dhe Aleancës, në partinë e tij, Alternativa, nuk duhet se si kjo do të reflektojë mbi marrëveshjen që e kanë me LSDM-në.

“Kemi qëndrim principiel të cilin e kemi përsëritur disa herë, ndërsa ai është se ne nuk e kemi ndërmend të bisedojmë nëpërmjet mediumeve. Vlerësojmë se principet mbi të cilat kemi arritur deri tek ajo marrëveshje janë më të fuqishme se sa dërgimi i porosive nëpërmjet mediumeve, qoftë ajo brifing nga Aleanca ose LSDM. Për këtë gjë ne insistojmë deri në fund në marrëveshjen tonë që e kemi nënshkruar”, theksoi Murteznai.

Sipas tij vet politika është kompromis dhe të gjithë pjesëmarrësit në politik në momente të caktuara janë të gatshëm për kompromise të caktuara, por, sipas tij “nuk mund të arrihet kompromis duke shkelur integritetin e një partie politike e cila para një viti ishte kyçe dhe më meritore që sot ne të kemi shumicë parlamentare”.

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...

Panariti: Mbështetja për bujqësinë, shumë më pak se Kosova e Maqedonia e Veriut

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka deklaruar se mbështetja në bujqësi në vendin tonë është shumë herë më e ulët se në...