Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Sinishtaj: Jo vota për antishqiptarët, kanë qëllime të errëta ndaj Malësisë!

Kryetari i shoqatës “Jehona e Malësisë, Vilson Sinishtaj, ka goditur traditën e shëmtuar të koalicionit të partive shqiptare me ato malazeze, duke injoruar bllokun e partive e shoqatave shqiptare, të unifikuara në “Forumin Shqiptar”.

Z. Sinishtaj ka deklaruar se “ata që nuk duan që shqiptarët të jenë Zot shtëpie në vend të vetë, janë bashkuar me malazezët dhe boshnjakët, me të cilët nuk kemi absolutisht asgjë të përbashkët dhe asgjë nuk ka lidh”.

Deklarata e plotë e z. Sinishtaj:

Sistemi komunist mund të ketë vdekur, por ideja antishqiptare e vëllazërim-bashkimit duket se ka mbijetuar mes disave në Malësinë tonë. Ata që nuk duan që shqiptarët të jenë Zot shtëpie në vend të vetë, janë bashkuar me malazezët dhe boshnjakët, me të cilët nuk kemi absolutisht asgjë të përbashkët dhe asgjë nuk ka lidh.
Si mund të jetë, për një shqiptar, më i dashur dhe më i afërt dikush që e ka nënçmuar dhe shtypur sistematikisht me shekuj të tëre, sesa vëllai i tij dhe gjaku i tij?!
Siç thashë, asgjë nuk na lidh me malazezët dhe boshnjakët, por mendoj se të gjithë e dimë se çfarë e lidh këtë grup në fjalë, “qendra” famëkeqe shtetrore, anti Shqiptare që ka vetëm qëllime të errëta ndaj Malësisë.
Turp tu vijë!

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...