Talat Xhaferi: Me ligj zbatojmë kërkesat e kahmotshme të qytetarëve

Sonte, Bashkimi Demokratik për Integrim dhe kryetari Ali Ahmeti kanë mbajtur tubim në Çair në një pritje jashtëzakonisht e madhe nga aktivistët e BDI....

Ali Ahmeti ia ndali Mickovskit dhe Aspasievit rrugëtimin drejt lindjes

Zgjerimi i koalicionit qeveritar tani më edhe me Aleancën për Shqiptarët betonizon edhe më shumë orientimin e qeverisë Kovaçevski në rrugën e saj drejt BE dhe integrimin e vendit në strukturat euroatlantike. Nxitja e tensioneve ndër etnike dhe retorika nacionaliste e Mickovskit si duket mbeti e zbehur nën hijen e Ali Ahmetit pasi e ndikuar nga Levica partia e Mickovskit u orientua drejt lindjes dhe ranë nën ndikimin e qarqeve proruse. Vizioni proeuropian i Ali Ahmetit dhe gatishmëria për të ndarë nga pjesa e pushtetit të BDI-së për të mos lejuar që vendi të rëshqas në rrugë tjera që sjanë drejt BE-së dëshmon edhe një herë për prioritetet e Ahmetit.

Pas përmbylljes së marrëveshjes mes ASH-së dhe LSDM-së, u dëshmua që krahas Ahmetit edhe Aleanca për Shqiptarët para interesit partiak dhe pozicionit politik e ka prioritet rrugëtimin e vendit tonë drej antarësimit në BE respektivisht fillimin e negociatave. Ky koalicion edhe një herë dëshmon se Ahmeti si Gruevskit ashtu dhe Mickovskit dhe Aspasievit ia ndali tendencën për ta orientuar vendin drejt lindjes dhe për të mos lejuar ndikimin e qarqeve proruse në vend.

Latest Posts

Vizita e Xi Jinping në Moskë/ Blinken: Kina po mbulon diplomatikisht krimet e luftës së Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka reaguar pas takimit mes presidentit kinez Xi Jinping me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë. Sipas...

“Aktivisti” po shqyrtohet në KQZ/ Celibashi: Do marrim vendim

Komisioneri i KQZ, Ilirian Celibashi në emisionin Quo Vadis në Vizion Plus bëri me dije se institucioni që ai shqyrton ka marrë në vlerësim...