Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Turqi/ 21-vjeçari  nxirret i gjallë nga rrënojat 3 ditë pas tërmetit

Një 21-vjeçar u shpëtua i gjallë nga rrënojat e një ndërtese të shembur në Hatay  në Turqi,

 

Nxjerra e të riut u bë e mundur këtë të enjte, pas më shumë se tre ditësh qëndrimi nën gërmadha.

 

Menjëherë pas nxjerrjes, 21-vjeçari u dërgua në spital për ndihmën e nevojshme mjekësore.

 

Tërmeti shkatërrues goditi Turqinë dhe Sirinë në orët e para të mëngjesit të ditës së hënë.

 

Numri i viktimave në të dy vendet ka shkuar në më shumë se 19 mijë, ndërsa të lënduar janë rreth 70 mijë persona.

 

Dëmet materiale janë të pallogaritshme.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...