Uniformat e Policisë edhe në gjuhën shqipe, Grubi: Mision i kryer me sukses

Në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi Dekreti për uniformat e policisë, të cilin Qeveria e miratoi para një viti në bazë të...

E kërkonin njëra-tjetrën prej 40 vitesh, dy mikeshat takohen rastësisht në prapaskenën e “Gjeniut të madh”/ Momenti emocionues

Ana Subashi dhe Jorgjeta Lalazi kanë ndarë fëmijërinë bashkë derisa jeta e tyre mori drejtime të ndryshme e për rrjedhojë ato humbën kontaktet me njëra-tjetrën. Prej 40 vitesh ato nuk u ndalën së kërkuari njëra-tjetrën pa e ditur se rastësia do t’i bënte sërish bashkë atëherë kur nuk e prisnin. Të dyja konkurrente në talent shoë-n “Gjeniu i Madh” Jorgjeta dhe Ana janë takuar në prapaskenë dhe ka mjaftuar një shikim që ato të dallonin shoqen e fëmijërisë që as shumë e kishin kërkuar.

 

 

Të ftuara në emisionin “Vizioni I Pasdites” ato rrëfyen mes emocioneve ritakimin pas kaq shumë vitesh dhe përpjekjet për të rënë në gjurmë të njëra-tjetrës.

 

 

“Na lotuan syte kur u takuam , jemi ndare qe ne klase te 8 . Ana shkoi ne tirane  dhe une vazhdova jeten time në Korcë”, u shpreh mes lotësh Jorgjeta.

 

 

Ana tregon se ai moment ka qenë shumë emocionues për të dyja Zonjat dhe se e ka njohur Jorgjetën nga portreti i saj, të cilin e mbante mend që fëmijë.

 

 

“Vendosa te shkoja nëpër emisone për njerez te humbur por nuk e gjeta . Kur erdha per te konkuruar per emisionin e Gjeniut te madh dhe kur vajta per të bërë proven pashë Jorgjeten . Kjo nuk me njohu se ska faj sigurisht kaq shume vite. Atje u përqafuam, qamë me njëra tjetrën , ishte një surprizë shumë e bukur”, u shpreh Ana.

 

 

Dy mikeshat që rigjetën njëra-tjetrën pas 40 vitesh, vijojnë konkurimin në spektaklin “Gjeniu i Madh” duke rikthyer edhe njëherë kujtimet e fëmijërisë kur ndanin skenën bashkë në festivalet e këngëve për fëmijë.

 

 

Latest Posts

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...

Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Uniformat e Policisë edhe në gjuhën shqipe, Grubi: Mision i kryer me sukses

Në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi Dekreti për uniformat e policisë, të cilin Qeveria e miratoi para një viti në bazë të...