“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Etiketat në dy gjuhë, reagojnë maqedonasit, Bekteshi nuk kthehet mbrapa

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi ka deklaruar se etiketat e produkteve do të duhet të jenë në dy gjuhë.

“Nuk është fer që në një vend si Maqedonia e Veriut të kemi në gjuhë të tjera, e jo edhe në gjuhën vllehe, boshnjake, serbe, turke, rome” ka deklaruar Bekteshi.

Kurse në pajtim me Ligjin për dygjuhësinë etiketa në gjuhën maqedone dhe shqipe duhet patjetër të ketë.

Shumë qytetarë maqedonas kanë reaguar ndaj këtij lajmrimi të ministrit Bekteshi, por ministri ka dëshmuar se nuk bën asnjë hap prapa nga ky vendim.

Latest Posts

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...

Ngjarja tragjike në Tuz/ Iliri vrau Sheilën 19-vjeçare në sy të familjes pasi ajo i tha se nuk e donte më

Në Gjykatën e Lartë në Podgoricë, Ilir Gjokaj ka rrëfyer vrasjen e nëntëmbëdhjetëvjeçares Sheila Bakia para shtëpisë së saj në Tuzi, ku ka plagosur...