“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Lituania ndihmon Ukrainën të rindërtojë infrastrukturën energjetike

Lituania po ndihmon Ukrainën të rindërtojë infrastrukturën e saj energjetike, njoftoi sot operatori i rrjetit “Litgrid”, pas sulmeve të shumta nga forcat ruse.

 

 

“Litgrid” po ofron një paketë të ndihmës të përbërë nga një fabrikë dhe pajisje me vlerë rreth 3.6 milionë euro (3.9 milionë dollarë), grupi i parë i pajisjeve që do të dërgohet në javët në vijim”, sipas një deklarate.

 

 

Shefi ekzekutiv i “Litgrid”, Rokas Masiulis tha se kompania kishte disa pajisje të përdorshme në rezervat e saj pas përmirësimit të infrastrukturës së saj.

 

 

“Ky material do t’i dorëzohet kompanisë ukrainase të shërbimeve “Ukrenergo”, tha ai.

 

 

Lituania është një nga vendet e pakta që ka ende pajisje të dizajnuara nga sovjetikët që përdoren gjithashtu në sektorin energjetik të Ukrainës.

 

 

Rusia ka shënjestruar në mënyrë të përsëritur infrastrukturën energjetike të Ukrainës me sulme masive raketore, që kanë çuar në ndërprerje të vazhdueshme të energjisë elektrike në të gjithë vendin.

Latest Posts

Berisha prezanton kandidatin për Burrelin: Bojkoti i zgjedhjeve vendore, gabim që nuk përsëritet

Kreu i “Foltores”, Sali Berisha edhe këtë të enjte ka vijuar prezantimin e kandidatëve të tij për zgjedhjet vendore të 14 majit. Këtë herë...

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...