“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Kombet e Bashkuara: “Numri i të vdekurve në Turqi-Siri mund të shkojë mbi 50 mijë”

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri mund të “dyfishohet”. “

 

Ka dyshimë të forta se kjo mund të ndodhe por unë mendoj se është vërtet e vështirë të vlerësohet me shumë saktësi sepse ne ende duhet të gërmojmë nën rrënoja,” tha nënsekretari i përgjithshëm i OKB-së për Çështjet Humanitare Martin Griffiths.

 

Jam i sigurt se (numri i vdekjeve) do të dyfishohet ose më shumë, dhe kjo është vërtet e tmerrshme” tha koordinatori i ndihmës emergjente të OKB-së, i cili ndodhet në provincën Kahramanmaras të Turqisë.

 

Deri pasditen e kësaj të shtune, numri I viktimave llogaritet të jetë 25 mijë e 408, ku shumica dërrmuese janë në Turqi ( mbi 21 mijë e 800) ndërsa pjesa tjetër në Siri.

 

Mbi 80 mijë janë të plagosur ndërsa mijëra të tjerë janë të zhdukur.

Latest Posts

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...

Ngjarja tragjike në Tuz/ Iliri vrau Sheilën 19-vjeçare në sy të familjes pasi ajo i tha se nuk e donte më

Në Gjykatën e Lartë në Podgoricë, Ilir Gjokaj ka rrëfyer vrasjen e nëntëmbëdhjetëvjeçares Sheila Bakia para shtëpisë së saj në Tuzi, ku ka plagosur...

Nën betim, Boris Johnson mohon se ka gënjyer për festat në pandemi

Ish-kryeministri britanik, Boris Johnson, ka insistuar “me dorë në zemër” se nuk i ka gënjyer kurrë ligjvënësit për disa festa që janë mbajtur gjatë...