“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Zelensky përfundon udhëtimin në Evropë: Fillimi i një faze të re bashkëpunimi

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky përfundoi sot udhëtimin e tij nëpër Evropë me një notë pozitive.

 

 

“Londër, Paris, Bruksel kudo që kam folur këto ditë se si mund t’i forcojmë ushtarët tanë, kemi arritur marrëveshje shumë të rëndësishme dhe kemi marrë sinjale të mira”, tha Zelensky në një videomesazh sot në mbrëmje.

 

 

Ai tha se kjo vlen për raketat dhe tanket me rreze më të gjatë.

 

 

Zelensky shtoi se duhet më shumë punë për të bërë në sigurimin e avionëve luftarakë për forcat ukrainase, në nivelin e ardhshëm të bashkëpunimit.

 

 

“Në Londër, britanikët dëshironin vërtet që Ukraina të fitonte kundër pushtimin rus’, tha ai.

 

 

“Takimi me presidentin francez, Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman, Olaf Scholz në Paris ishte i rëndësishëm për të shkëmbyer opinione”, tha Zelensky.

 

 

“Do të ketë më shumë mbështetje,” i premtoi Zelensky popullit të tij.

 

 

Ai i quajti vizitat e tij në samitin e BE-së dhe Parlamentin Evropian si fillimi i një faze të re.

 

 

“Në këtë fazë të re të bashkëpunimit, Ukraina nuk do të jetë më vetëm një mysafire e institucioneve evropiane, por një anëtare e plotë e Bashkimit Evropian”, tha Zelensky.

Latest Posts

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...

Ngjarja tragjike në Tuz/ Iliri vrau Sheilën 19-vjeçare në sy të familjes pasi ajo i tha se nuk e donte më

Në Gjykatën e Lartë në Podgoricë, Ilir Gjokaj ka rrëfyer vrasjen e nëntëmbëdhjetëvjeçares Sheila Bakia para shtëpisë së saj në Tuzi, ku ka plagosur...

Nën betim, Boris Johnson mohon se ka gënjyer për festat në pandemi

Ish-kryeministri britanik, Boris Johnson, ka insistuar “me dorë në zemër” se nuk i ka gënjyer kurrë ligjvënësit për disa festa që janë mbajtur gjatë...