“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Analisti serb: Hill erdhi për ta përmbyllur çështjen e Kosovës


Ambasadorët amerikanë në Serbi, analisti serb: Hill erdhi për ta përmbyllur çështjen e Kosovës.

Deri në vitin 2012 një nga temat kryesore të ambasadorëve amerikanë në Serbi, e cila më pas u hoq nga rendi i ditës, ishte bashkëpunimi i Serbisë me Tribunalin e Hagës. Dy të tjerat – përmirësimi i marrëdhënieve pas bombardimeve të NATO-s dhe çështja e Kosovës – mbeten edhe sot e kësaj dite.

Administrata të ndryshme amerikane dërguan në Serbi ambasadorë të ndryshëm dhe çështja e Kosovës u trajtua në stile të ndryshme, edhe pse me të njëjtin qëllim.

Christopher Hill është ambasador për gati një vit dhe është e qartë se SHBA-të besojnë se ka ardhur koha për ta hequr Kosovën nga rendi i ditës.

Siç shkruan media serbe “N1”, në 10 vitet e fundit, katër ambasadorë amerikanë janë ndërruar në Serbi. Secili prej tyre kishte stilin dhe performancën e vet të shpallur tashmë në video prezantime promovuese në kanalin zyrtar në YouTube të Ambasadës Amerikane në Beograd.

Christopher Hill nuk kishte nevojë të prezantohej për opinionin vendas, i cili e takoi në fund të viteve nëntëdhjetë, kur ishte i dërguari special për Kosovën.

“Nga këndvështrimi i opinionit në Serbi, të gjithë këta ambasadorë janë matur përafërsisht me një kriter – sa simpati shkaktojnë apo çfarë përshtypjesh lënë tek opinioni vendas”, thotë komentuesi i politikës së jashtme Dragan Biseniq, transmeton Telegrafi.

Një nga agjendat kryesore të të gjithë ambasadorëve amerikanë që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës ka qenë normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, me idenë që përfundimisht edhe Serbia ta njohë atë pavarësi. Edhe ajo që deklaruan. Kështu Michael Kirby, për shembull, tha se normalizimi nënkupton anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara.

“Nuk është e lehtë për ne si një vend i vogël t’i përgjigjemi asaj që tha ambasadori amerikan këtë mëngjes. Gjithçka që mund të them dhe t’i përgjigjem kësaj është se Serbia ka politikën e saj”, tha Aleksandar Vuçiq në fund të dhjetorit 2015.

Kyle Scott, i emëruar ambasador në Serbi në mandatin e dytë të Barack Obamas, tregoi, me sa duket, më pak takt dhe arriti të zemërojë nikoqirët me deklaratat e tij për Kosovën, duke këmbëngulur se Qeveria e Kosovës nuk është e ashtuquajtur, sepse për SHBA-në Kosova është shtet.

“Do të ishte mirë nëse ekselenca e tij do të tregonte pak më shumë respekt për vendin pritës, do të ishte e sjellshme”, tha Vuçiq në atë kohë.

Scott, me emrin e të cilit luanin tabloidët, nuk ngurroi të komentonte: “Informer është llumi më i zakonshëm, siç thotë kryeministri juaj”.

Ambasadori i radhës u emërua nga administrata e Donald Trump. Anthony Godfrey tregoi dashurinë e tij për peizazhet, gastronominë dhe zakonet e Serbisë. Mirëpo, gjatë kohës së tij u nënshkrua Marrëveshja e Uashingtonit, ku Serbia mori përsipër të mos lobojë për tërheqjen e njohjeve për një vit dhe Kosova të mos kërkojë të pranohet në organizatat ndërkombëtare.

Ambasadori aktual, Christopher Hill, është më aktiv se çdo paraardhës i tij dhe duket se është dërguar për të përfunduar çështjen e dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, siç e sheh Amerika.

Biseniq thotë se Hill demonstron maturi, vetëdije për delikatesën e situatës dhe përpiqet të mos shkaktojë polemika me performancën e tij.

Sidomos sepse pozita dhe pozicioni i ambasadorit në administratën aktuale është shumë më i fortë se kurrë më parë.

“Ambasadorët tani janë në gjendje t’i japin njëfarë vule personale politikës që SHBA po udhëheq në rajone, në mënyrë që ata vetë të propozojnë disa masa që më pas do të zbatohen nga Departamenti i Shtetit,” thotë Biseniq.

Kthimi i Hillit në këto zona përkon me fillimin e luftës në Ukrainë – një ngjarje me rëndësi gjeopolitike, e cila sigurisht ka ndikim si në llojin, ashtu edhe në intensitetin dhe përshpejtimin e presioneve dhe stimujve si për Beogradin ashtu edhe për Prishtinën.

Latest Posts

Berisha prezanton kandidatin për Burrelin: Bojkoti i zgjedhjeve vendore, gabim që nuk përsëritet

Kreu i “Foltores”, Sali Berisha edhe këtë të enjte ka vijuar prezantimin e kandidatëve të tij për zgjedhjet vendore të 14 majit. Këtë herë...

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...