Uniformat e Policisë edhe në gjuhën shqipe, Grubi: Mision i kryer me sukses

Në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi Dekreti për uniformat e policisë, të cilin Qeveria e miratoi para një viti në bazë të...

Arrestohen plaçkitësit e tërmetit/ Tentuan të vidhnin edhe kamionët me ndihma për të prekurit

Autoritetet turke kanë arrestuar të paktën 98 persona pasi kanë vjedhur ndërtesat e dëmtuara nga tërmeti në Turqi.

 

 

Sipas burimeve të policisë, u kryen hetime ndaj të paktën 42 të dyshuarve në provincën jugore Hatay të Turqisë. Ekipet e sigurisë sekuestruan gjashtë armë, tre pushkë, bizhuteri, karta bankare, 11 mije dollarë dhe 70 mije lira turke.

 

 

Ndërsa dy persona të tjerë u arrestuan pasi u paraqitën si punonjës të ndihmës së shpejtë dhe dyshohet se u përpoqën të grabisnin gjashtë kamionë me ushqime për të prekurit nga tërmeti.

 

 

Ndërsa më herët Policia turke arrestoi 12 persona lidhur me shembjen e ndërtesave në provincat juglindore të vendit, pas tërmeteve të fuqishme që goditën Turqinë dhe Sirinë.

 

 

Hetimet pritet që të thellohen pasi të finalizohen operacionet e kërkim shpëtimit, për të parë shkeljet e mundshme në ndërtimin e objekteve tashmë të rrafshuara.

 

 

 

 

 

Latest Posts

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...

Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Uniformat e Policisë edhe në gjuhën shqipe, Grubi: Mision i kryer me sukses

Në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi Dekreti për uniformat e policisë, të cilin Qeveria e miratoi para një viti në bazë të...