Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Peleshi publikon pamjet nga Turqia: Ekipi shqiptar po punon pa pushim

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka shpërndarë pamje të grupit shqiptar të forcave të kërkim shpëtmit që ndodhen në Turqi.

 

 

Ai ka theksuar se ekipi i dërguar vazhdon të punojë pa pushim në zonat e prekura nga tërmeti.

 

 

Peleshi bën me dije se ekipi shqiptar ka marrë edhe vlerësime tejet pozitive për kontibutin e tyre në Malatya.

 

 

 

“Efektivët tanë, me mision në zonat e tërmetit në Turqi janë maksimalisht të angazhuar 24/24, në shërbim të popullatës në Malatya, ashtu si edhe në dispozicion të personelit të AFAD e forcave të kërkim-shpëtimit që vijojnë operacionet pa asnjë ndërprerje në terrenin e shkatërruar.

Vlerësime tejet pozitive nga pala turke dhe Fushata e Ndihmës Humanitare të tërmetit (AFAD), për kontributin e ekipit shqiptar të kërkim-shpëtimit dhe personelit shqiptar shëndetësor që po ndihmon në disa nga çadrat e ngritura për këtë emergjencë.”– shkruan Peleshi.

 

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...