Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Xhelal Neziri: Hyrja në qeveri, vendim strategjik i ASH-së

Aleanca për Shqiptarët tentoi të lidhë bashkëpunim me VMRO-në pas daljes nga qeveria në vitin 2018, duke shpresuar se kjo parti ka ndryshuar diskursin politik, sidomos karshi shqiptarëve. Kështu vlerësoi analisti Xhelal Neziri në emisionin Klan Debat me Xhumadije Ibrahimin, sipas të cilit pas daljes kundër propozimit francez që hapte rrugën e eurointegrimeve, u dëshmua se kjo parti nuk ka bërë kthesën e duhur.

ASH sipas Nezirit ka marr një vendim strategjik dhe mes VMRO-së apo LSDM-së ka zgjedhur këtë të fundit.

Sipas Nezirit, nuk ka elemente shantazhi në këtë vendim të kreut të ASH-së, taravari për t’iu bashkuar shumicës qeveritare.

“ASH nuk kishte alternativë. Mendoj se edhe partitë tjera me kohë do të shohin se me VMRO-në e aq më pak me Levicën, do ta kenë shumë të vështirë bashkëpunimin”, tha mes tjerash Neziri.

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...