“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Ratifikimi i Marrëveshjes me FRONTEX, një kapitull i rëndësishëm në aspektin e mbrojtjes së kufijve

Parlamenti mbrëmë ka miratuar ligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për FRONTEX dhe Marrëveshjen për kushtet për qasje të lirë në tregun e punës në Ballkanin Perëndimor, duke u bërë pjesë e rendit të brendshëm juridik të shtetit.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski vlerëson se ratifikimi i këtyre marrëveshjeve kyçe në Parlament do t’i hapë edhe më shumë rrugën vendit drejt integrimeve evropiane.

“Me miratimin e Ligjit të propozuar për ratifikimin e Marrëveshjes Frontex, ratifikohet marrëveshja e parë që Maqedonia e Veriut e ka nënshkruar me Bashkimin Evropian, e cila thekson gjuhën e pastër maqedonase, pa asnjë shtesë, së bashku me të gjitha gjuhët e tjera në BE. Ky është premtimi që kam bërë dhe ky është premtimi që kam mbajtur. Një kapitull tjetër i rëndësishëm në aspektin e mbrojtjes së kufijve tanë, sigurisë dhe stabilitetit të shtetit është në përfundim”, deklaroi Kovaçevski.

Kryeministri përshëndeti edhe ratifikimin e Marrëveshjes nga nisma e Ballkanit të Hapur me të cilën, siç tha ai, qytetarët e Maqedonisë së Veriut, Serbisë dhe Shqipërisë kanë mundësinë të punojnë në cilindo nga tre vendet pa leje pune dhe pa ndonjë pengesë.

“Ne po përmirësojmë dhe ndryshojmë jetën e qytetarëve, të cilët nga ne presin përgjegjësi, këmbëngulje dhe stabilitet në ndërmarrjen e hapave shtetërorë”, shton kryeministri Kovaçevski.
Marrëveshja FRONTEX u nënshkrua më 26 tetor 2022 në prani të kryeministrit Dimitar Kovacevski dhe Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe është marrëveshja e parë e nënshkruar ndërmjet Komisionit Evropian dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut në gjuha maqedonase. Kjo Marrëveshje ka rëndësi operative dhe politike si për Maqedoninë e Veriut ashtu edhe për Bashkimin Evropian. Marrëveshja hap mundësinë e krijimit të operacioneve të përbashkëta të Agjencisë Evropiane të Rojës Kufitare dhe Bregdetare në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut.(Indeks.mk)

Latest Posts

Berisha prezanton kandidatin për Burrelin: Bojkoti i zgjedhjeve vendore, gabim që nuk përsëritet

Kreu i “Foltores”, Sali Berisha edhe këtë të enjte ka vijuar prezantimin e kandidatëve të tij për zgjedhjet vendore të 14 majit. Këtë herë...

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...