Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

15 vjetori i Pavarësisë/ Ahmeti: Dikur ëndërronim Kosovën shtet, tashmë është realitet

Me ftesë nga Ambasada e Republikës së Kosovës në Shkup, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti mori pjesë në ngjarjen e organizuar për nder të 15 vjetorit të pavarësisë së Kosovës.

Ahmeti në një publikim të bërë në rrjetin social Facebook shkrun se liria dhe pavarësia e Kosovës dikur ishte ëndërr ndërsa tashmë realitet.

Postimi i plotë:

Sonte, nën organizim të ambasadës së Republikës së Kosovës festuam 15 vjetorin e Pavarësisë. Liria dhe pavarësia e Kosovës ishte një ëndërr të cilën ne e besuam dhe është një realitet.

Sot është dita kur mendimet tona kthehen drejt kujtimit për të gjithë të rënët në luftërat për çlirimin por njëkohësisht kënaqësi të shoh se si rritet dhe ndërtohet shteti më i ri në botë.

Me punë, përpjekje dhe me sakrificë të çojmë përpara Kosovën tonë me një qëllim, për një të ardhme sa më të mirë. Gjithsecili ka vënë një gur në ndërtimin e saj dhe hap pas hapi është bërë më i mirë se dje e ky ritëm duhet të vazhdojë edhe më tutje.

Gëzuar Kosovë!

https://www.facebook.com/AliAhmetiOfficial/posts/pfbid02vcy6wsYioaZUAo6sEKPfcFGcnAx1pDJAzDrqGYwXq5VDQBCqXvxTD8pvjfaoV1TBl

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...

Panariti: Mbështetja për bujqësinë, shumë më pak se Kosova e Maqedonia e Veriut

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka deklaruar se mbështetja në bujqësi në vendin tonë është shumë herë më e ulët se në...